Abstrakt
Nowe wymagania wobec kandydatów, częściowe zniesienie egzaminu czy też wprowadzenie innej procedury postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej – to najważniejsze nowości, jakie z początkiem 2008 r. wchodzą w życie w najważniejszym akcie prawnym dotyczącym rynku nieruchomości – ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu RP V kadencji dnia 21.2.2007 r.1 Jak wynika z pisemnego uzasadnienia do projektu, celem zmiany przepisów działu IV dotyczącego działalności zawodowej w dziedzinie: rzeczoznawstwa majątkowego, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomości, było uproszczenie zasad nadawania uprawnień i licencji zawodowych, a także zwiększenie dostępu obywateli do ww. zawodów regulowanych ustawą o gospodarce nieruchomościami. Trudno przed wejściem nowych przepisów w życie przeanalizować, czy odniosły one pożądany skutek. Z pewnością jednak zrezygnowanie z egzaminów stanowić może ułatwienie w dojściu do zawodu. Dziwi zatem fakt, że w punkcie 4 i 5 uzasadnienia do omawianego projektu rząd oświadczył, iż wprowadzenia zmian nie wywoła skutków na rynku pracy, ani nie wpłynie także na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorstw. Te dwa stwierdzenia, stojąc do siebie w opozycji, świadczyć mogą albo o pewnym błędzie albo o znikomym udziale ww. zawodów w całym rynku pracy. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, iż wprowadzenia ułatwień w dostępie do zawodu przy jednoczesnym założeniu, iż nie będzie miało to wpływu na rynek pracy i sektor przedsiębiorczość, jest działaniem pozbawionym sensu.
Omawiany projekt ustawy po raz pierwszy przeczytano w dniu 13.3.2007 r. na forum komisji infrastruktury. Tego dnia ukonstytuowała się też, pod przewodnictwem posła M. Wojtkiewicza, podkomisja nadzwyczajna do prac na ww. projektem zmian do GospNierU. W sumie posłowie w komisjach zebrali się 9 razy, w tym zmiany do art. 179–193, 198 rozpatrzono na posiedzeniu w dniu 10.5.2007 r., natomiast do art. art.: 193–231 GospNierU w dniu 22.5.2007 r. Świadczy to o stosunkowo szybkim tempie prac legislacyjnych, co mogło być wynikiem zakwalifikowania tej materii do grupy kluczowych ustaw związanych z ułatwieniem procesów inwestycyjnych. Po II czytaniu projektu, które odbyło się na 45 posiedzeniu sejmu w dniu 4.7.2007 r. projekt ponownie skierowano do komisji2, która następnego dnia przyjęła część poprawek, tak by trzecie czytanie odbyło się jeszcze na tym samym posiedzeniu. Dzięki temu już dnia 6.7.2007 r. sejm podjął decyzję o uchwaleniu zmian do GospNierU, przekazując ustawę do senatu. Po wniesieniu w dniu 31.7.2007 r. poprawek Senatu oraz przyjęciem ich przez sejm na 46 posiedzeniu z dnia 24.8.2007 r. ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu. Ustawa z 24.8.2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 173 poz. 1218. Zgodnie z art. 10 powyższej ustawy weszła ona w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem zmian dotyczących m.in. zawodów regulowanych, które zaczną obowiązywać od dnia 1.1.2007 r. Wszystkie zmiany do ustawy zostaną omówiono poniżej. Warto przy tej okazji podkreślić, iż ustawa zostało wprowadzona w stosunkowo szybkim tempie, a wkrótce po jej uchwaleniu Sejm V kadencji uległ rozwiązaniu.
Kolejnym istotnym elementem jest fakt, że Sejm zaakceptował projekt nowelizacji jednogłośnie. Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji został zamieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej byłego Ministerstwa Transportu i Budownictwa, a także w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa, zgodnie z przepisami ustawy z 7.7.2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. Nr 169, poz. 1414). Od dnia udostępnienia projektu żaden podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową nie zgłosił zainteresowania pracami nad projektem ustawy. W uzasadnieniu do projektu napisano [...]