Abstrakt
Zapisy nowelizacji do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym skracają procedurę sporządzania i uchwalania studium gminnego i planów miejscowych. Precyzyjnie określają, jakie tereny muszą mieć plan i przy jakich inwestycjach jest on wymagany. Starają się też ukrócić dowolność w podejmowaniu decyzji przez gminę i urzędników.
W Ministerstwie Budownictwa trwają prace nad nowelizacja ustawy z 27.3.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Ich celem jest przyspieszenie i ułatwienie procedur planistycznych w gminach oraz uproszczenie uzyskiwania przez inwestorów dokumentów pozwalających na realizację inwestycji.
Plan razem ze studium
Resort budownictwa zaproponował nowy zapis pozwalający na prowadzenie procedury zmiany studium równocześnie z procedurą sporządzania (lub zmianą) miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) sporządzany jest po uchwaleniu studium. Wprowadzenie tego przepisu skróci czas potrzebny na przeprowadzenie obu procedur.
Kolejne proponowane uproszczenie polega na zwolnieniu wójta, burmistrza, prezydenta miasta z obowiązku potwierdzania w sposób formalny rozstrzygnięcia zgłoszonych wniosków dotyczących studium, przed przystąpieniem do jego sporządzenia lub zmiany.
– Rozpatrzenie wniosków będzie następowało w momencie sporządzania projektu studium lub jego zmiany. Praktyka rozpatrywania kwestii poruszanych we wnioskach przed przystąpieniem do sporządzania projektu studium wskazuje, że często jest to niemożliwe – popiera zmianę Sylwester Skoczek, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Obecnie wójt, burmistrz albo prezydent miasta rozpatruje wnioski w ciągu 21 dni od dnia, kiedy upływa termin ich składania. Ponadto nowelizacja przewiduje, iż wójt, burmistrz albo prezydent miasta zobowiązany będzie przekazać radzie gminy 2 razy w czasie jej kadencji (obecnie raz) wyniki analiz dotyczących aktualności studium i MPZP (art. 32).
Lista terenów
Nie wszystkie tereny znajdujące się w granicach gminy muszą posiadać MPZP. Aby uniknąć wątpliwości, które z nich powinny być nimi objęte, projekt ustawy wprowadził listę obszarów, dla których dokument ten musi zostać uchwalony.
Plan miejscowy sporządza się obowiązkowo, jeżeli wymagają tego przepisy odrębne, a także dla wyznaczonych w studium:
– obszarów rozmieszczenia inwestycji celu publicznego,
– obszarów wymagających rewitalizacji,
– obszarów przestrzeni publicznej,
– obszarów wymagających scalenia i podziału nieruchomości,
– obszarów wyłączenia spod zabudowy,
– obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. m2.
Obowiązek przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla tych obszarów powstaje po upływie 3 miesięcy od dnia ustanowienia tego obowiązku. Dniem ustanowienia obowiązku sporządzenia planu miejscowego jest dzień wejścia w życie przepisów odrębnych ustanawiających ten obowiązek oraz dzień uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
– Obowiązek sporządzenia planu jest zawsze podyktowany istotnymi względami interesu publicznego. W związku z powyższym powinien zostać terminowo zrealizowany przez gminę z możliwością interwencji wojewody w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku w terminie – podkreśla S. Skoczek.
Warunki zabudowy przy braku planu miejscowego
Decyzja o warunkach zabudowy została przewidziana w ustawie z 27.3.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
– Instytucja ta pojawiła się w związku z koniecznością uchwalania przez gminy nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie zapisami tej ustawy wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed dniem 1.1.1995 r. przestały obowiązywać. Powstała, aby można było prowadzić działalność budowlaną na terenie gminy. A zatem ustawodawca nałożył obowiązek uzyskania decyzji o warunkach zabudowy w przypadku: zmiany sposobu zagospodarowania terenu np. budowie jakiegoś obiektu, wykonaniu innych robót budowlanych, przy zmianie sposobu użytkowania budynku lub jego części, wówczas gdy brak jest uchwalonego MPZP – przypomina S. Skoczek.
Projekt noweli precyzuje [...]