Nieruchomości

nr 8/2006

Doręczenie stronie decyzji bez załącznika

Alicja Plucińska-Filipowicz
Abstrakt

Doręczenie stronie decyzji bez stanowiącego jej integralną część załącznika tylko wtedy powoduje uchylenie tej decyzji w postępowaniu administracyjnym odwoławczym lub w postępowaniu sądowo-administracyjnym, gdy miało istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

Wniosek strony o odroczenie rozprawy przed sądem administracyjnym z powodu choroby strony podlega uwzględnieniu przez sąd wówczas, gdy zostanie wykazane, że choroba ta stanowi rzeczywistą przeszkodę w stawiennictwie strony na rozprawie, która to przeszkoda nie może być przezwyciężona. Nie każde więc zwolnienie lekarskie stanowi wystarczającą podstawę do skutecznego żądania odroczenia rozprawy sądowej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7.4.2005 r., OSK 1401/04.


Stan faktyczny

Wyrokiem z 19.5.2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę wniesioną na decyzję Wojewody Mazowieckiego w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę oświetlenia terenu zakładu.

W uzasadnieniu wyroku sądu I instancji podano, iż według stanowiska wyrażonego w zaskarżonej decyzji dotyczy ona budowy oświetlenia określonego terenu, przy czym projektowane nowe słupy oświetleniowe zastąpią stare, przeznaczone do demontażu. Zasilanie oświetlenia projektuje się z istniejącej stacji transformatorowej, kable zaś zasilające umieszczone będą w pasach zieleni i pod chodnikiem, a zatem obawa skarżących co do ewentualnych utrudnień w korzystaniu z przysługującego im prawa służebności gruntowej nie ma uzasadnienia. Inwestycja jest też zgodna z wymogami decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokumentacja techniczna stanowiąca załącznik do pozwolenia na budowę jest prawidłowa i zaopatrzona w niezbędne uzgodnienia. Z projektem budowlanym każda ze stron mogła się zapoznać w organie I instancji.

W skardze na powyższą decyzję właściciele sąsiedniego terenu podtrzymali zarzut, że realizacja inwestycji pozbawi ich prawa do korzystania ze służebności drogowej koniecznej do dojazdu do ich nieruchomości, a ponadto nie doręczono im załącznika do decyzji organu I instancji, to jest mapy lokalizacji oświetlenia, co uniemożliwiło im merytoryczne wypowiedzenie się w sprawie.

Skarżący złożyli pismo procesowe, w którym wnieśli o odroczenie rozprawy z uwagi na zły stan zdrowia jednego ze skarżących uniemożliwiający mu stawiennictwo na rozprawie, dołączając kopię zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy na okres trzech tygodni z powodu choroby. Wydział Informacji Sądowej WSA sporządził notatkę służbową, z której wynika, że skarżący w połowie stwierdzonego zaświadczeniem lekarskim okresu niezdolności do pracy, osobiście w sekretariacie tego Wydziału zapoznawał się z aktami 20 spraw sądowo-administracyjnych. WSA w Warszawie nie uwzględnił wniosku strony o odroczenie rozprawy, podając w uzasadnieniu, iż fakt pobytu skarżącego w sądzie i dokonywania czynności potwierdzony notatką służbową przemawia za tym, że wniosek ten nie jest zasadny, skoro choroba skarżącego nie uniemożliwiła mu samodzielnego poruszania się i przybycia do sądu oraz przeglądania akt spraw sądowo-administracyjnych.

Po rozpoznaniu sprawy na rozprawie sąd I instancji stwierdził, że skarga nie jest zasadna, z zatwierdzonego bowiem projektu budowlanego wynika, że istniejące oświetlenie ulic i placów wewnątrz terenu zakładu będzie zdemontowane, a w to miejsce zaprojektowano nowe latarnie na słupach z wysięgnikiem, kable zasilające z kolei będą układane w pasach zieleni i pod chodnikiem. W ocenie sądu budowa oświetlenia w miejscu dotychczas istniejącego starego oświetlenia ulegającego wymianie nie może być poczytana przez skarżących, właścicieli sąsiedniej nieruchomości, za naruszenie ich interesów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy z 7.7.1994 r - Prawo budowlane, zwłaszcza iż planowana inwestycja nie pozbawia skarżących przysługującej im służebności przejazdu, a także nie utrudnia skarżącym dojazdu do swoich nieruchomości. Służebnością gruntową obciążone są przy tym inne działki niż te, których dotyczy zaskarżona decyzja.

Niedoręczenie skarżącym załącznika do decyzji określającego plan lokalizacji oświetlenia sąd I instancji uznał za pozostające bez wpływu na rozstrzygnięcie. Skarżący mogli bowiem według sądu zapoznać się z załącznikiem do decyzji w toku postępowania przed organem I instancji, a także po doręczeniu decyzji organu I instancji, co umożliwiło złożenie odwołania, w którym został wyrażony sprzeciw co do lokalizacji inwestycji.

W skardze kasacyjnej od powyższego wyroku sporządzonej przez radcę prawnego skarżący zarzucili [...]