Abstrakt
Wydaje się, że obecny model pośrednictwa, w którym istnieje trudny do wykonania obowiązek dbałości o interesy obu stron transakcji, w przyszłości ulegnie zmianie. Pośrednik jest w stanie pełniej zapewnić ochronę interesów zamawiającego, jeśli będzie tylko rzecznikiem jednej strony, np. sprzedającego/wynajmującego. Do tego zmierzają różne koncepcje, wypracowywane głównie w ramach samej korporacji zawodowej. Pewne spostrzeżenia nasuwa także obserwacja praktyki wykonywania zawodu w państwach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.
Przestrzeganie zasad etyki
Wykształcenie i wiedza praktyczna zdobyta przez pośrednika podczas edukacji oraz wykonywania zawodu wymagają uzupełnienia o umiejętności podejmowania decyzji i dokonywania wyborów właściwych pod względem moralnym. Z zasad etyki, czyli ogółu ocen i norm moralnych, każdy pośrednik powinien czerpać odpowiedzi na pytanie - co jest słuszne, a co niesłuszne w jego działalności i w ten sposób budować wizerunek osoby uczciwej i kompetentnej w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności towarzyszące transakcji i bez względu na zachowanie się stron oraz uczestników obrotu nieruchomościami. Etyka nie podaje gotowych rozwiązań, lecz pomaga w ocenie zaistniałych sytuacji. Konsekwentnie stosowana skutkuje uznaniem społecznym, które następnie ma szansę przełożyć się na zaufanie do tego zawodu ze strony zamawiających usługi i społeczeństwa. Brak zaufania do pośredników może wynikać niekiedy z niewiedzy o znaczeniu tego rodzaju usług w obrocie nieruchomościami i przekonania o nieadekwatnych wynagrodzeniach w stosunku do wykonywanej pracy. Może mieć także podłoże związane z poglądami formułowanymi nierzadko w mediach, gdzie pośrednik w obrocie nieruchomościami jest przedstawiany jako osoba o wątpliwej postawie etycznej.
Przestrzeganie norm moralnych jest wyrazem dbałości nie tylko o godność zawodu. Ma też wymiar bardzo indywidualny, bo jest jednym z elementów zapewniających długotrwały sukces pośrednika. Przyjęcie za cel działalności gospodarczej zysku długookresowego jednocześnie „wzmacnia” rolę norm etycznych korzystnie wpływających na prowadzoną działalność1.
Istnieją jeszcze inne, uniwersalne motywy, jakie skłaniają każdego przedsiębiorcę do etycznego postępowania. Motyw pierwszy wynika z wiary w słuszność postępowania. Motyw drugi - z pragnienia poprawy własnego samopoczucia w momencie działania w sposób odpowiedzialny i zgodny z etyką. Motyw trzeci dyktowany jest chęcią uniknięcia odpowiedzialności za działanie nieetyczne2.
Warto zwrócić uwagę, żepomiędzy normami moralnymi a normami prawnymi mogą zachodzić różne relacje. Kodeksy etyczne zawierają zazwyczaj zakazy i powinności w części wspierające normy prawne, ale też i wykraczające daleko poza te normy. W regulacji prawnej zawodu pośrednika nastąpiło ścisłe powiązanie prawa i etyki. Ustawa o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm., dalej GospNierU) nałożyła na pośrednika obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodu. Stąd działanie zgodne z normami moralnymi stało się obowiązkiem prawnym, bez względu na rolę, jaką przypisują im w wykonywaniu zawodu poszczególni członkowie korporacji pośredników.
Podobne znaczenie uzyskały standardy zawodowe, do których odniósł się ustawodawca, nadając im znaczenie prawne. Przy czym o ile moralność, ze względu na swój uniwersalny charakter, ma dla każdego pośrednika znaczenie bardziej osobiste niż zawodowe, to standardy ściśle wiążą się z czynnościami zawodowymi.
Zasady etyki zawodowej pośrednika zostały określone w powołanym wcześniej dokumencie łącznie ze standardami zawodowymi. W tej części zbytecznie niestety powtarzają one obowiązki określone w GospNierU, nie wnosząc istotnych treści. Nakładają na pośrednika liczne obowiązki skłaniające do znajomości przepisów prawa i aktualnych tendencji rynkowych. Zobowiązują do wykonywania pośrednictwa rzetelnie, z zawodową godnością i na profesjonalnym poziomie. Nakazują [...]