Nieruchomości

nr 3/2006

Wzmianki w księdze wieczystej, cz. II

Piotr Siciński
Abstrakt

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17.9.2001 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz.U. Nr 102, poz. 1122; dalej KWR), wzmianek w poszczególnych działach księgi wieczystej dokonuje się czytelnym pismem ręcznym przy użyciu atramentu lub innego trwałego środka, z zastrzeżeniem § 4 ust. 4 KWR, stosownie do którego wzmianek na wydrukach komputerowych dokonuje się pismem maszynowym lub ręcznym.

Miejsce umieszczenia wzmianki

Począwszy od ustawy z 1818 r. księga wieczysta ma w swojej strukturze miejsce na dokonanie wpisów wzmianki (poprzednio zastrzeżenia). Zastrzeżenia wpisywano w przeznaczonej do tego celu kolumnie zwanej „marginesem”, czyli „brzegiem”. Charakterystyczne, że kolumny takiej nie zawierał w ogóle dział I1, w którym nie przewidywano w ogóle wpisywania zastrzeżeń. Obecnie w odniesieniu do miejsca zamieszczenia wzmianki w księdze dotychczasowej § 9 ust. 1 KWR lapidarnie stanowi, że we wszystkich działach księgi wieczystej w łamie 1 „Wzmianka o wniosku” zamieszcza się wzmianki o wniosku. Zgodnie z § 9 ust. 3 KWR, jeżeli wniosek dotyczy wpisów w dwóch lub więcej działach tej samej lub różnych ksiąg, wzmianki o tym wniosku zamieszcza się w każdym z tych działów. Jeżeli więc wniosek dotyczy kilku wpisów w jednym dziale, dokonuje się tylko jednej wzmianki.

Zgodnie z § 4 ust. 1 KWR, wzmianek w poszczególnych działach księgi wieczystej dokonuje się czytelnym pismem ręcznym przy użyciu atramentu lub innego trwałego środka, z zastrzeżeniem § 4 ust. 4 KWR, stosownie do którego wzmianek na wydrukach komputerowych dokonuje się pismem maszynowym lub ręcznym.

Regulacja dotycząca wzmianek została znacznie rozbudowana w odniesieniu do księgi informatycznej. Przepis § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 20.8.2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz.U. Nr 162, poz. 1575; dalej: KWInforR) określił szczegółową strukturę, w której dokonywany jest wpis. W pierwszym rzędzie wzmianka składa się z kilku pól połączonych w jedną rubrykę. Zgodnie z przepisem § 6 KWInforR, każdy dział księgi wieczystej zawiera rubrykę „wzmianka w księdze wieczystej”, oznaczoną odpowiednio: 1.1 w dziale I-O, 1.10 w dziale I-Sp, 2.1 w dziale II, 3.1 w dziale III i 4.1 w dziale IV, obejmującą odpowiednio pola: „wzmianka”: oznaczone numerem 1.1.0.1 w dziale I-O, numerem 1.10.0.1 w dziale I-Sp, numerem 2.1.0.1 w dziale II, numerem 3.1.0.1 w dziale III, numerem 4.1.0.1 w dziale IV. W każdej z tych rubryk wpisuje się wzmianki o: wniosku, skardze na orzeczenie referendarza sądowego, apelacji, kasacji lub wszczęciu postępowania z urzędu, obejmujące dane, o których mowa w § 68.

Na każdą z powyższych rubryk składają się pola „chwila zamieszczenia”: numer 1.1.0.2 w dziale I-O, numer 1.10.0.2 w dziale I-Sp, numer 2.1.0.2 w dziale II, numer 3.1.0.2 w dziale III, numer [...]