Nieruchomości

nr 12/2006

Trzy warianty procedury rozgraniczania nieruchomości z udziałem wójtów

Rafał Golat
Autor jest radcą prawnym specjalizującym się w prawie własności intelektualnej i przemysłowej
Abstrakt

Ustawa z 17.5.1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027; dalej PrGoedKartU) reguluje w Rozdziale 6 zasady rozgraniczenia nieruchomości. Analiza tych przepisów skłania do wniosku, że kluczową rolę w tym zakresie, jeżeli chodzi o procedurę rozgraniczania nieruchomości, odgrywają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Postępowanie rozgraniczeniowe przebiega według jednego z trzech wariantów, które poniżej zostaną pokrótce zasygnalizowane. Ich cechę wspólną stanowi to, że postępowanie o rozgraniczenie nieruchomości w każdym z tych wariantów wszczynane jest przez organ wykonawczy gminy, czyli najczęściej przez właściwego miejscowo wójta, który działa na wniosek zainteresowanej strony (właściciela nieruchomości, wnioskującego o przeprowadzenie rozgraniczenia), wyjątkowo zaś z urzędu, np. w przypadku scalania gruntów (art. 30 PrGoed­KartU).

Procedura rozgraniczania nieruchomości, niezależnie od jej zróżnicowanego przebiegu, zawsze wymaga podjęcia czynności ustalania przebiegu granic rozgraniczanych nieruchomości przez geodetę, posiadającego stosowne upoważnienie właściwego wójta do działania w tym zakresie. Przed rozpoczęciem przez geodetę ustaleń w terenie wójt zobowiązany jest zatem do podjęcia dwóch formalnych czynności:

1. wydania postanowienia o wszczęciu postępowania o rozgraniczeniu konkretnych nieruchomości oraz

2. wydania upoważnienia określonemu geodecie.

Wariant I - ugoda między stronami

Najbardziej uproszczony jest pierwszy wariant postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Ma on miejsce wtedy, gdy po pierwsze między stronami istnieje spór co do przebiegu linii granicznych i po drugie, gdy geodecie, ­przeprowadzającemu czynności rozgraniczeniowe w terenie, uda się doprowadzić do zawarcia między pozostającymi w sporze stronami ugody, która ten spór kończy.

Ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej (por. art. 31 ust. 4 PrGoedKartU), co powoduje, że nie ma wówczas [...]