Abstrakt
Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Dotyczy to także obszaru związanego z nieruchomościami; inwestorów, którzy budują na sprzedaż, wynajmujących mieszkania, pensjonaty, magazyny czy wreszcie posiadaczy gruntów wydzierżawiających je innym podmiotom gospodarczym. Działalność gospodarcza zaczyna się opłacać, warto zainwestować w nieruchomości i czerpać z tego zyski. Na zwiększenie dochodu, a zmniejszenie podatku wpływ mają przede wszystkim koszty podatkowe. Stałym kosztem są odpisy amortyzacyjne, czyli stopniowe zmniejszanie wartości księgowej majątku podatnika. Dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych zasady dotyczące amortyzacji nieruchomości są prawie identyczne.
Obowiązek amortyzacji
Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek majątku (poza wkładem kapitałowym w spółce). Zwykle jednak jakiś majątek posiada: samochód, lokal, sprzęt biurowy, program komputerowy. Inwestorzy pojawiający się na rynku nieruchomości posiadają także budynki, lokale, budowle i grunty. Majątek ten ma wartość ekonomiczną, księgową, która zmniejsza się wraz z upływem czasu. Odpisy amortyzacyjne odzwierciedlają to zmniejszenie wartości, przy okazji wpływając na zmniejszenie przychodu. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 PDOPrU (art. 22 ust. 8 PDOFizU) odpisy z tytułu zużycia majątku trwałego są kosztem uzyskania przychodów. Niestety jest to jedyny sposób na rozliczenie poniesionych wydatków na zakup majątku. Wynika to wprost z art. 16 ust. 1 pkt 1 PDOPrU, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Wydatki te staną się kosztem uzyskania przychodów wyłącznie w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Pomniejsza się je wtedy o dokonane już odpisy amortyzacyjne.
W ustawach podatkowych są jednak określone reguły, których wykorzystanie pozwoli na przyspieszenie zwrotu kosztu.
Majątek trwały rozlicza się stopniowo, w równych odstępach czasu.
Środki trwałe
Środki trwałe to rzeczy:
1. stanowiące własność lub współwłasność podatnika,
2. nabyte lub wytworzone przez podatnika,
3. kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
4. o przewidywanym okresie używania dłuższym niż 1 rok,
5. wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z [...]