Nieruchomości

nr 11/2006

Czynniki wpływające na rozwój rynku nieruchomości

Radosław Cyran
Autor jest doktorem nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Katedra Badań Strategicznych i Regionalnych.
Abstrakt

Rozwój sektora nieruchomości zależy zarówno od poziomu rozwoju rynku budowlanego, rynku nieruchomości, jak i całej gospodarki. Rynek budowlany to faza tworzenia zasobu nieruchomości, natomiast rynek nieruchomości to faza obrotu oraz eksploatacji zasobu. Rynki te są ze sobą wzajemnie powiązane. Zarówno rozwój rynku budowlanego, jak i rynku nieruchomości zależy od wielu czynników zarówno makroekonomicznych i prawnych, jak i czynników demograficznych, instytucjonalnych, zasobowych i lokalnych. Kierunek oddziaływania tych czynników może wpływać na rozwój sektora nieruchomości, hamować lub wręcz uniemożliwiać dalszy rozwój. Wpływ tych czynników odczuwają zarówno inwestorzy, jak i podmioty obsługujące rynek budowlany i nieruchomości.


Czynniki ekonomiczne

Do czynników ekonomicznych wpływających na rozwój sektora nieruchomości zaliczyć należy:

- poziom wzrostu gospodarczego,

- poziom aktywności gospodarczej kraju, regionu, miasta,

- dochody ludności, poziom zamożności społeczeństwa,

- poziom inflacji,

- oprocentowanie i dostępność kredytów,

- poziom oszczędności,

- sytuacja i jakość rynku pracy,

- rozwój postępu technicznego,

- konkurencja innych opcji inwestycyjnych.

Koniunktura gospodarcza

Bezsprzecznie wpływ na rozwój sektora nieruchomości ma koniunktura gospodarcza. Jeżeli gospodarka jest w fazie wzrostu, skutkuje to ożywieniem na rynku nieruchomość, co przekłada się z kolei na rozwój rynku budowlanego. Rozwój gospodarki powoduje wzrost produkcji, zatrudnienia, wzrost dochodów ludności, co powoduje wzrost popytu, w tym rozwój rynku nieruchomości. Jeżeli rośnie popyt na rynku nieruchomości, jest to sygnał dla deweloperów do rozpoczęcia inwestycji. W przypadku powierzchni komercyjnych wzrost gospodarczy prowadzi do wzrostu popytu na powierzchnie handlowe, biurowe, magazynowe. W przypadku recesji gospodarczej również sektor nieruchomości odczuwa negatywne konsekwencje, w szczególności maleje popyt na nieruchomości, co często prowadzi do nadpodaży powierzchni do sprzedaży i wynajęcia, skutkując spadkiem cen na nieruchomości. Ze względu na lokalny charakter rynku nieruchomości istotny jest również poziom [...]