Abstrakt
W dwuczęściowym artykule „Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych łatwiejsza od 1.1.2006 r.”(Nieruchomości C.H. Beck Nr 4 i 5/2005), Katarzyna Ryszard poruszyła bardzo istotne zagadnienie dotyczące zmiany przeznaczenia gruntów rolnych. Z problemem tym zmagają się dziś właściciele gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast i w gminach sąsiadujących z dużymi aglomeracjami.
Pełny obraz sytuacji wymaga jednak bardziej wnikliwego rozważenia budzącej wątpliwości - w świetle obecnie obowiązującej ustawy z 27.3.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.; dalej: PlanZagospPrzestrzU) - kwestii wyłączności (braku wyłączności) planu w zakresie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście dokonanie zmiany przeznaczenia nie musi nastąpić w drodze uchwalenia bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz czy możliwa jest zmiana przeznaczenia w trybie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?
Plan miejscowy a warunki zabudowy i zagospodarowana terenu
Zgodnie z art. 4 ust. PlanZagospPrzestrzU, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu - ale już nie ustalenie przeznaczenia terenu - następuje w drodze decyzji o [...]