Abstrakt
Mieszkalnictwo należy do jednych z ważniejszych obszarów interwencjonizmu państwowego. Interwencje państwa są niezbędne w sektorze mieszkaniowym z uwagi na funkcję ekonomiczną i społeczną mieszkania, jak również na skutek występowania tak w gospodarce, jak i w tym konkretnym sektorze różnorakich zakłóceń. Powszechność potrzeb mieszkaniowych, a także stałość w miejscu nieruchomości powoduje, że niektóre instrumenty interwencjonizmu zostają przeniesione w ramach ogólnych uregulowań na szczebel samorządów terytorialnych. Dlatego też na obszarze mieszkalnictwa można mówić o interwencjonizmie publicznym.
Panuje przekonanie, że interwencje na obszarze mieszkalnictwa przynoszą korzyści społeczeństwu poprzez tzw. zewnętrzne efekty konsumpcji1. Do efektów tych zalicza się:
1. funkcje społeczne - uwarunkowane ilością zasobu, powszechnym i progresywnym systemem pomocy socjalnej;
2. funkcje motywacyjne mieszkania;
3. mobilność siły roboczej, która wymaga elastycznej podaży nieruchomości.
Polityka mieszkaniowa państwa
Ogólny kierunek i metody działania stosowane przez państwo do osiągnięcia określonych celów w dziedzinie mieszkalnictwa i zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wyznacza polityka mieszkaniowa2. Polityka mieszkaniowa to zespół decyzji i poczynań prowadzących do osiągnięcia założonego modelu warunków i stosunków mieszkaniowych oraz zasad funkcjonowania gospodarki mieszkaniowej3. Polityka mieszkaniowa realizowana jest na szczeblu państwa i samorządów terytorialnych. Interwencje publiczne w sektorze mieszkaniowym przyjmować mogą [...]