Abstrakt
Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich jest dziś procesem, który chętnie wspiera Unia Europejska w ramach funduszy strukturalnych. Podstawą realizacji projektów z zakresu rewitalizacji jest ich ujęcie w lokalnych programach rewitalizacji. Autor przedstawia poniżej zakres treści oraz metodologię opracowania lokalnych programów rewitalizacji. Artykuł niniejszy jest fragmentem nowego poradnika pt.: „Pozyskanie funduszy unijnych przez wspólnoty mieszkaniowe”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa C.H. Beck.
Lokalny program rewitalizacji
W ramach działania 3.3 ZPORR wspierane są projekty, które są umieszczone w zintegrowanych programach rewitalizacji społeczno-gospodarczej, przestrzennej i funkcjonalnej zdegradowanych: dzielnic mieszkaniowych, zespołów mieszkaniowych w miastach (szczególnie na obszarach zagrożonych lub dotkniętych zjawiskami patologii społecznej), a także terenów po-przemysłowych i po-wojskowych wraz ze znajdującymi się na nich obiektami. Gminy, które zarówno same chcą uzyskać wsparcie UE w ramach działania 3.3, jak i pragną umożliwić skorzystanie z funduszy unijnych w ramach ww. działania innym beneficjentom - muszą przygotować, zgodnie z wymaganiami ZPORR, kilkuletni lokalny program rewitalizacji (zwany dalej w skrócie LPR).
LPR wraz z wyznaczonymi w nim obszarami marginalizowanymi (granice obszaru rewitalizacji), zatwierdzony uchwałą rady gminy, jest również dokumentem niezbędnym w celu skorzystania ze źródła finansowania szkoleń zawodowych, doradztwa i praktyk zawodowych finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach działania 2.1 ZPORR (Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie).
LPR przedstawia charakterystykę strategii rozwoju województwa, powiatu oraz gminy a także polityk branżowych gminy obowiązujących w danym momencie. Program zawiera również charakterystykę faktograficzną gminy w obszarze infrastrukturalnym, gospodarczym oraz społecznym. Diagnoza [...]