Nieruchomości

nr 8/2005

Wniosek o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, cz. II

Filip Hartwich
Autor jest doktorantem w Katedrze Prawa Prywatnego, Prawa Prywatnego Międzynarodowego oraz Prawa Porównawczego Wydziału Prawa Europejskiego Uniwersytetu “Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy).
Abstrakt

W wydaniu lipcowym Nieruchomości C.H. Beck opublikowana została część pierwszą niniejszego artykułu. Przedstawiony został w niej sam wniosek o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca oraz skomentowane zostały szczegółowo jego elementy: adres i dane wnioskodawcy, dane zbywcy nieruchomości, rodzaj czynności prawnej nabycia nieruchomości oraz oznaczenie nieruchomości. W prezentowanej części drugiej omówione zostały z kolei: uzasadnienie wniosku, dowody z dokumentów, cele wykorzystania nieruchomości oraz załączniki, wymagane przy składaniu takiego wniosku.

F - uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku powinno wskazywać cel nabycia nieruchomości oraz uzasadnienie dotyczące jej wielkości. Powinno z niego wynikać spełnienie warunków, od których uzależniona została możliwość uzyskania zezwolenia na nabycie położonej w Polsce nieruchomości.

Przy formułowaniu wniosku należy zwrócić uwagę na fakt, że powierzchnia nieruchomości nabywanych przez cudzoziemca w celu zaspokojenia jego potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha. W przypadku wykonywania przez cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej lub rolniczej, zgodnie z przepisami prawa polskiego (art. 1a ust. 2 pkt 5 NierCudzU), powierzchnia nabywanych nieruchomości powinna być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru wykonywanej działalności - art. 1a ust. 5 NierCudzU.

Wykazanie we wniosku, że cudzoziemiec spełnił warunki uzasadniające wydanie mu zezwolenia, może w konkretnym przypadku okazać się problematyczne. W obowiązującym stanie prawnym podstawowym [...]