Nieruchomości

nr 7/2005

Reprywatyzacja wczoraj i dziś

Marcin Świtka
Abstrakt

W naszej części Europy jedynie w Polsce nie udało się jeszcze uregulować prawnie sposobu naprawienia krzywd, wyrządzonych aktami nacjonalizacyjnymi, wydanymi na skutek zmian politycznych po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Obecnie trwają prace nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej, której celem jest zrekompensowanie skutków przejęcia przez Państwo nieruchomości w wyniku nacjonalizacji przeprowadzonej w latach 1944-1962.

Prace legislacyjne nad unormowaniem sytuacji prawnej mienia przejętego z naruszeniem prawa trwają już od kilku lat. Jednak na skutek dużych rozbieżności politycznych w ocenie projektów żaden z nich nie uzyskał powszechnej akceptacji. Brak przejrzystości i pewności w tych stosunkach zwłaszcza w sferze obrotu nieruchomościami stanowi poważną przeszkodę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i prywatyzacyjnych. Ponadto brak prawnych uregulowań kwestii reprywatyzacji stanowi zagrożenie dla finansów publicznych. Dochodzenie roszczeń przez byłych właścicieli w obecnym stanie prawnym stwarza w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia dla strony postępowania, możliwość wypłaty odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę. Wypłaty narastających odszkodowań stanowią nieprzewidywalne obciążenie dla budżetu Państwa.

Ostatni projekt ustawy

W naszej części Europy jedynie w Polsce nie udało się jeszcze uregulować prawnie sposobu naprawienia krzywd, wyrządzonych aktami nacjonalizacyjnymi, wydanymi na skutek zmian politycznych po zakończeniu drugiej wojny światowej. Akty te, wydawane w latach 1944-1962 przewidywały przejęcie od dotychczasowych właścicieli ich [...]