Nieruchomości

nr 5/2005

Usunięcie decyzji o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste a pozwolenie na budowę

Alicja Plucińska-Filipowicz
Autorka jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Abstrakt

Stwierdzenie nieważności decyzji o oddaniu terenu w użytkowanie wieczyste spółdzielni mieszkaniowej nie mogło uzasadniać usunięcia decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 156 § 1 pkt 2 KPA wobec niespełnienia wymogu określonego w art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane z 7.7.1994 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.; dalej: PrBudU) dysponowania nieruchomością na cele budowlane (art. 3 pkt 11 PrBudU) w sytuacji, gdy gmina jako właściciel terenu przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę jednoznacznie wyrażała wolę realizacji danej inwestycji i to przy udziale tej gminy w kosztach budowy ze względu na to, iż obiekt budowlany ma służyć mieszkańcom gminy, a nie tylko członkom spółdzielni mieszkaniowej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8.12.2004 r., OSK 925/04.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) został wydany po rozpoznaniu skargi kasacyjnej spółdzielni budowlano-mieszkaniowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), oddalającego skargę tej spółdzielni na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB) stwierdzającej nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu rekreacyjnego.

W uzasadnieniu wyroku WSA działającego jako sąd I instancji podano, decyzją organu wojewódzkiego została stwierdzona nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu rekreacyjnego, obejmującego realizację boisk sportowych, kortów tenisowych, placyków zabaw dla dzieci na terenie spółdzielni. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiło orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) o stwierdzeniu nieważności decyzji zarządu gminy o oddaniu terenu spółdzielni w wieczyste użytkowanie, co zostało ocenione jako utrata przez inwestora prawa do tego terenu. Rodzi to taki skutek, iż organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę rażąco naruszył przepis art. 32 ust. 4 pkt 2 PrBudU. GINB po rozpatrzeniu[...]