Abstrakt
Ustawa z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; dalej: VATU) nałożyła na podatników tego podatku wiele nowych obowiązków. Jednym z nich, jest obowiązek korekty podatku naliczonego ciążący na podatnikach dokonujących czynności, w związku z którymi przysługuje im prawo odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi prawo takie nie przysługuje. Obowiązek ten dotyczy również podatku naliczonego związanego z nabyciem, pod dniu wejścia w życie ustaw, towarów i usług, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym ustawa w szczególny sposób traktuje nabywców, stanowiących środki trwałe, nieruchomości, którzy zobowiązani są do dokonywania korekty podatku naliczonego nawet przez dziesięć lat.
Ogólna zasada nie uległa zmianie i podobnie jak w poprzednio obowiązującej ustawie, prawo do obniżenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w takim zakresie, w jakim nabyte przez niego towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 VATU).
Natomiast dla podatników prowadzących jednocześnie sprzedaż opodatkowaną, jak i nieopodatkowaną art. 90 ust. 1 VATU zawiera szczególną regulację, zgodnie z którą w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik zobowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zwrócić należy uwagę, iż obecnie obowiązujące przepisy VATU nie posługują się już wyłącznie pojęciem związku podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Zamiast tego VATU wprowadziła pojęcia:
1. czynności, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo obniżenia kwoty podatku należnego,
2. czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Wynika to z faktu, iż na podstawie art. 86 ust. 8 i 9 VATU podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z szeregiem [...]