Abstrakt
Z dniem 1.1.2006 r. wchodzi w życie ustawa z 29.7.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Budowa, przebudowa, remont
Prawo do zwrotu części poniesionych wydatków obejmuje wyłącznie zakupy materiałów budowlanych. Zapłata za usługi budowlane nie daje prawa do tej ulgi podatkowej. Dotyczy to zakupu tylko takich materiałów budowlanych, które do dnia 30.4.2004 r. były opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług w, a od dnia 1.5.2004 r. są opodatkowane 22% VAT. Wykaz takich materiałów budowlanych został sporządzony przez Ministra do Spraw Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej w porozumieniu z Ministrem Finansów. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych w związku z:
1. budową budynku mieszkalnego,
2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał samodzielny lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w ustawie o własności lokali,
3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (ustawa zawiera wykaz robót remontowych).
Pod pojęciem budynku mieszkalnego należy rozumieć nie tylko same fundamenty, ściany i dach, ale także związane z nim urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Natomiast wydatki na budowę wolno stojącego garażu, ogrodzenia, utwardzenie podjazdu itp. nie dają prawa do zwrotu.
Wielkość zwrotu
Kwota zwrotu, która może zostać zwrócona podatnikowi, jest uzależniona od ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Cena za II kwartał wynosi 2336 zł.
Wielkość zwrotu jest ograniczona limitem. Uzależniono go od tego, czy inwestor korzystał z ulgi budowlanej lub remontowej w związku z zakupionymi materiałami budowlanymi. Maksymalny zwrot to 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:
1. 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o dokonanie zwrotu - w przypadku robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę,
2. 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o dokonanie zwrotu - w przypadku robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę.
Ulgi budowlane i remontowe
Jeżeli inwestor korzystał z tzw. ulgi budowlanej albo remontowej, limit zwrotu jest niższy. Natomiast korzystanie z ulgi odsetkowej nie zmniejsza limitu zwrotu.
Kwota zwrotu w takich przypadkach obejmie najwyżej 55,23% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959% kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn, o którym mowa wyżej. Należy pamiętać, że mniejszy limit zwrotu nie jest związany z osobami, które korzystają z określonych ulg, ale z wydatkami, w związku z którymi dana osoba korzystała lub korzysta z odliczenia. Chodzi tu o następujące ulgi:
1. Odliczenie od dochodu (ulga obowiązująca w latach 1992-1996) wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. b, e, f PDOFizU, tzn. wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika, przeznaczonych na:
a) budowę budynku mieszkalnego,
b) nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
c) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.
Ponieważ przedłużono prawo do korzystania z tej ulgi (na zasadzie kontynuacji praw nabytych) do 31.12.2004 r. - w przypadku tych wydatków prawo do zwrotu obejmuje okres dokonywania zakupów od 1.5.2004 do 31.12.2004 r.
2. Odliczenie od podatku (ulga obowiązująca w latach 1997-2001) wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f PDOFizU, tzn. wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.
Ponieważ przedłużono prawo do korzystania z tej ulgi (na zasadzie kontynuacji praw nabytych) do 31.12.2004 r. - w przypadku tych wydatków prawo do zwrotu obejmuje okres dokonywania zakupów od 1.5.2004 do 31.12.2004 r.
3. Odliczenie od podatku w latach 2004-2005 wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz [...]