Nieruchomości

nr 12/2005

Wykup mieszkań komunalnych

Danuta Stec
Abstrakt

Do wykupu mieszkań komunalnych zachęca przede wszystkim cena. Zazwyczaj proponowane są wysokie bonifikaty czy możliwość rozłożenia należności na raty. To sprawia, że wnioskodawcy mogą nabyć mieszkania od gmin na naprawdę preferencyjnych zasadach.

Warunki nabycia mieszkań komunalnych nie są jednolite. Zasady ogólne bowiem unormowane są w ustawie z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.; dalej: GospNierU), natomiast kwestie szczegółowe, dotyczące sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte są w uchwałach władz lokalnych.

Wymieniona wyżej ustawa wprowadza pewne ograniczenia w zbywaniu nieruchomości komunalnych. Sprowadza się to do sytuacji, kiedy toczy się postępowanie administracyjne co do prawidłowości nabycia takiej nieruchomości przez obecnego jej właściciela, czyli np. gminę. Ponadto wykup lokalu przez najemcę nie jest możliwy gdy roszczenia do niego zgłosił były właściciel, pozbawiony prawa własności przed 5.12.1990 r., bądź jego spadkobierca.

Warto dodać, iż władze lokalne nie są zobowiązane do wyzbywania się zasobów komunalnych. Decyzje w tej kwestii podejmują one same wydając stosowne akty prawne.

Procedura wykupu mieszkania komunalnego

Jeśli nie ma żadnych negatywnych przesłanek, a stan prawny nieruchomości jest uregulowany (prawidłowo ustanowiona księga wieczysta, brak wątpliwości co do wartości udziałów w nieruchomości wspólnej), w myśl GospNierU władze samorządowe sporządzają listę lokali przeznaczonych do sprzedaży i podają ją do publicznej wiadomości. Najemca, któremu przysługuje [...]