Abstrakt
Jednym ze szczególnych przypadków odpowiedzialności deliktowej jest odpowiedzialność z tytułu zawalenia się budowli lub oderwania się jej części. Przedstawienie jej reguł jest istotne z dwóch względów. Po pierwsze, mimo swojego praktycznego charakteru instytucja ta jest stosunkowo mało znana i wykorzystywana, po drugie, jej zastosowanie może się zwiększyć w związku ze skutkami powodzi nawiedzających Polskę w ostatnim czasie.
Mimo iż powyższej odpowiedzialności poświęcony jest bezpośrednio tylko jeden przepis (art. 434 KC), w związku z jego interpretacją wydane zostały liczne orzeczenia Sądu Najwyższego. Dla zrozumienia istoty omawianej konstrukcji ważne są dwie kwestie:
1. przedmiotowego i podmiotowego zakresu tej odpowiedzialności oraz
2. jej zasad.
Przedmiotowy zakres odpowiedzialności z art. 434 KC
Przedmiotowy zakres odpowiedzialności z art. 434 KC wyznaczają jej przesłanki. Tak jak w innych przypadkach odpowiedzialności deliktowej podstawowym warunkiem jej zaistnienia jest powstanie szkody. W rozpatrywanej sytuacji musi być ona jednak spowodowana zawaleniem się budowli lub oderwaniem się jej części.
Z jednej strony ważne jest posłużenie się przez ustawodawcę pojęciem budowli. Ze względu na brak jakichkolwiek zastrzeżeń uznać należy, iż termin ten powinien być rozumiany bardzo szeroko. Nie należy tutaj kierować się klasyfikacją funkcjonującą w prawie budowlanym, w którym budowle, zaliczane do ogólniejszej kategorii obiektów [...]