Abstrakt
W procesie inwestowania jedną z głównych ról odgrywa czas. Nieruchomość w swoim cyklu życia zmienia właścicieli. Wielu z nich podejmując decyzję o kupnie nieruchomości, zamierza realizować projekty inwestycyjne. I nie jest ważne, o jakich nieruchomościach mówimy. Proces decyzyjny, czy i co realizować, przebiega podobnie.
W każdej inwestycji można wyodrębnić pewne etapy i czas ich realizacji. O ile łatwo zaplanujemy czas i działania w fazie przygotowawczej czy realizacyjnej, o tyle zawsze kłopot sprawia określenie optymalnego okresu eksploatacji projektu. Inwestorzy zazwyczaj planują uczestniczenie w projekcie w okresie, w którym nieruchomość przysparza najwięcej korzyści. Ponieważ projekcja przyszłych zachowań rynku jest obciążona niepewnością, decyzja, jak długo „eksploatować”, należy do autonomicznych wyborów właściciela. Przynajmniej teoretycznie w jej podejmowaniu uczestniczą zarządcy nieruchomości. Zarządcy, podobnie jak właściciele, nie powinni za bardzo przywiązywać się do nieruchomości. Przede wszystkim dlatego, iż rzadko spotykamy sytuację zarządzania nieruchomością przez jeden podmiot od momentu jej wprowadzenia aż do wycofania z rynku. Co prawda, zdarzają się odstępstwa i to głównie z uwagi na postępujący proces przyspieszonego zużycia funkcjonalnego nieruchomości, lecz fakt ten nie wpływa na sposób podejścia do zagadnienia.
Każda ze wspomnianych wcześniej decyzji powinna być poprzedzona procesem planistycznym, w którym możemy wyróżnić kilka kroków:
1. analizę prawną nieruchomości,
2. analizę obecnego sposobu zarządzania eksploatacją,
3. analizę obecnego sposobu zarządzania finansami
4. [...]