Nieruchomości

nr 7/2004

Organizacja zarządzania nieruchomościami w systemie zleceniowym

Adam Nalepka
Abstrakt

Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji strategicznych i taktycznych dotyczących nieruchomości oraz inicjowaniu na tej podstawie działań w sferze administracji, eksploatacji oraz inwestycji dla osiągnięcia celów właściciela.

Istota i zakres funkcjonalny zarządzania nieruchomością

Zgodnie z art. 185 ust. 1 ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.; dalej: GospNierU), zarządzanie nieruchomościami polega na podejmowaniu wszelkich decyzji i dokonywaniu wszelkich czynności zmierzających do utrzymywania nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, jak również do uzasadnionego inwestowania w nią. Na tej podstawie można przyjąć, że zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji strategicznych i taktycznych dotyczących nieruchomości1 oraz inicjowaniu na tej podstawie działań w sferze administracji, eksploatacji oraz inwestycji dla osiągnięcia celów właściciela, którymi mogą być:

1. utrzymanie nieruchomości w stanie nie pogorszonym, zgodnie z jej przeznaczeniem,

2. uzasadnione inwestowanie w nieruchomość, prowadzące do wzrostu jej wartości,

3. dostarczanie stałych dochodów, o ile takie są jego zamiary,

4. zwrot zainwestowanego kapitału (zbycie nieruchomości za określoną cenę).

Współczesny model zarządzania nieruchomościami komercyjnymi stawia przed firmami zarządzającymi wysokie wymagania. Podkreśla on konieczność oferowania pożądanych efektów użytkowych dla najemców oraz zapewnienia właścicielowi nieruchomości określonych korzyści ekonomicznych. Za strategiczne cele w tym modelu zarządzania uznaje się przede wszystkim [...]