Abstrakt
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 24 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej: PDOPrU), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nieruchomością w przypadku określonym w art. 13 ust. 2 pkt 2. Przepis ten dotyczy nieodpłatnego udostępniania nieruchomości lub ich części, m.in. na cele działalności kulturalnej.
Kwestia powyższa istotna jest m.in. dla przedsiębiorców, mających status osób prawnych, np. spółek z o.o., którzy mają zamiar wspierać z wykorzystaniem swojego majątku różne kulturalne inicjatywy. Łączy się to z szerszym zagadnieniem skutków podatkowych tego rodzaju wsparcia, które warte są, biorąc pod uwagę dysponowanie nieruchomościami, odrębnego potraktowania.
Udostępnianie nieruchomości innemu podmiotowi
Wyłączenie z art. 16 ust. 1 pkt 24 PDOPrU dotyczy sytuacji, w których osoba prawna przekazuje na cele kulturalne daną nieruchomość lub jej część, np. konkretne pomieszczenie w nieruchomości budynkowej, innemu podmiotowi. Co prawda, z art. 13 PDOPrU nie wynika, jakie konkretnie podmioty mogą być w kontekście tego przepisu beneficjentami nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości, gdyż wymienione zostały w nim w ogólności wszystkie podstawowe kategorie podmiotów występujące w obrocie prawnym, czyli osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Uznać mimo to należy, iż wynikająca z ust. 2 powyższego artykułu preferencja podatkowa w postaci braku w takiej sytuacji (nieodpłatnego przekazania nieruchomości lub jej części na cele prowadzenia działalności kulturalnej) obowiązku ustalania przychodu ograniczona jest do przypadków [...]