Abstrakt
Oprócz pokrywania normalnych, bieżących kosztów eksploatacyjnych wspólnoty, właściciele lokali, chcąc utrzymać nieruchomość w odpowiedniej kondycji, powinni przewidywać koszty większych napraw lub remontów nieruchomości wspólnej. Narzędziem stosowanym w tym procesie jest budżet remontowy oraz tworzony na jego podstawie przez wspólnotę mieszkaniową fundusz remontowy. Artykuł niniejszy stanowi fragment przygotowywanego do druku przez Wydawnictwo C.H. Beck poradnika "Rozliczenia finansowe wspólnoty mieszkaniowej".
Budżet remontowy to przygotowany na okres kilku lat plan spodziewanych remontów nieruchomości wspólnej oraz niezbędnych do ich pokrycia rezerw finansowych (zaliczki właścicieli wnoszone na fundusz remontowy - jednorazowe oraz cykliczne, kredyty, subwencje i dotacje itp.). Uzmysłowienie właścicielom lokali konieczności tworzenia budżetu remontowego stanowi ważne zadanie organów wspólnoty - zarządu wspólnoty, komisji inwestycyjnej (jeśli istnieje) czy też zarządcy nieruchomości wspólnej, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w trybie art. 18 ustawy z dnia 24.6.1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.; dalej: WłLokU). Wagę tworzenia funduszu remontowego powinien wspólnocie uświadamiać również administrator nieruchomości wspólnej, który mimo że został zakontraktowany przez wspólnotę do pomocy zarządowi wspólnoty, powinien również pełnić funkcję doradczą w procesie zarządzania, wskazując na kluczowe decyzje i działania, których zaniechanie podjęcia mogłoby narazić właścicieli lokali na problemy finansowe bądź prawne.
Temat tworzenia budżetu remontowego, a co za tym idzie i funduszu remontowego, na którym - zgodnie z wnioskami wypływającymi z budżetu - składane byłyby środki finansowe na planowane w przyszłości przez właścicieli inwestycje związane z nieruchomością wspólną budzi wiele dyskusji. Powszechnie zadaje się pytanie - dlaczego miałbym inwestować w remont tych części budynku, z których bezpośrednio nie korzystam? Dlaczego mam płacić za coś, co podniesie wartość nieruchomości w przyszłości, gdy być może nie będę już jej właścicielem? Odpowiedź jest jedna - [...]