Nieruchomości

nr 5/2004

Czynności pośrednictwa w praktyce, cz. III (ost.)

Wojciech Karpiński
Autor jest prawnikiem, administratywistą, pośrednikiem w obrocie nieruchomościami z 21-letnim doświadczeniem zawodowym oraz członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej.
Abstrakt

Przy usuwaniu problemów z udziałem pośrednika trzeba mieć na uwadze, że nie powinien on podejmować się wykonywania czynności, które leżą poza jego polem doświadczenia zawodowego, chyba że za zgodą klienta i we współpracy ze specjalistą z danej dziedziny.

Usuwanie problemów

Podczas wykonywania czynności zmierzających do zawarcia planowanej umowy pośrednik identyfikuje i usuwa przeszkody utrudniające przeprowadzenie transakcji. Eliminowanie trudności odbywa się w ramach kwalifikacji zawodowych pośrednika. Może dotyczyć zarówno zagadnień merytorycznych, jak zgromadzenie brakujących dokumentów lub organizacyjnych obejmujących np. rozliczenia finansowe stron. W niektórych przypadkach rola pośrednika ogranicza się jedynie do wskazania stronom ujawnionych problemów oraz sposobów ich rozwiązywania. Dotyczy to głównie sytuacji, w których niezbędna jest wiedza specjalistyczna wykraczająca poza przygotowanie lub uprawnienia zawodowe pośrednika. Przykładem może być wyznaczenie przebiegu granic nieruchomości, zbadanie sprawności instalacji elektrycznej lub grzewczej w obiekcie, obliczenie kosztów wykonania drenażu odprowadzającego wody podskórne wokół obiektu zlokalizowanego na działce będącej przedmiotem transakcji.

Przy usuwaniu problemów z udziałem pośrednika trzeba mieć na uwadze, że nie powinien on [...]