Abstrakt
Do czasu wejścia w życie ustawy z 19.12.2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 240, poz. 2058), tj. do 15.1.2003 r. sytuacja w zakresie rozumienia, czym jest wkład mieszkaniowy, a czym wkład budowlany członka spółdzielni mieszkaniowej, była dość jasna. Później znacznie się to skomplikowało. Nowe przepisy wydają się bowiem w wielu miejscach niekonsekwentne (żeby nie powiedzieć absurdalne) i stawiają pod znakiem zapytania jednoznacznie dotąd rozumiane pojęcia.
Artykuł 10 ust. 2 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116; dalej: SMU) zawiera definicję wkładu mieszkaniowego. Odpowiada ona definicji obowiązującej wcześniej, stwierdza bowiem, że "członek... wnosi wkład mieszkaniowy w wysokości odpowiadającej różnicy między kosztem budowy przypadającym na jego lokal, a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub z innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu". Następnie przepis ten mówi, że: "Jeżeli część wkładu mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal. Jednakże kolejne przepisy SMU w brzmieniu nadanym nowelizacją z grudnia 2002 r. burzą ten klarowny obraz.
Np. art. 111 SMU, który został w całości wprowadzony nowelizacją dokonaną ustawy z 19.12.2002 r., realizuje jeden z głównych celów tej nowelizacji - przywraca możliwość zamiany spółdzielczych lokatorskich praw do lokali mieszkalnych w prawa własnościowe. Jednakże gdy porównamy go z redakcją art. 12 SMU, poświęconego przekształceniu praw lokatorskich we własność (zarówno w wersji przed, jak i po nowelizacji ustawy z 19.12.2002 r.), powstaje niepewność, co należy rozumieć przez wkład mieszkaniowy.
Dotyczy to przede wszystkim treści art. 111 ust. 2 SMU, który jako jedyny warunek zamiany praw lokatorskich we własnościowe wymienia dokonanie przez członka wpłaty różnicy między wkładem budowlanym a mieszkaniowym, przy czym wkład [...]