Abstrakt
Obligacje skarbowe mogą być uznane jako obligacje wolne jedynie od ryzyka kredytowego (ryzyka niedotrzymania warunków), jeśli uznamy, że Skarb Państwa jest podmiotem o zerowym ryzyku kredytowym.
Rynek nieruchomości a rynek finansowy - wprowadzenie
W ostatnich latach na świecie obserwuje się wzrost powiązania między rynkiem nieruchomości a rynkiem finansowym, tzn. rynkiem, na którym dokonuje się obrotu instrumentami finansowymi, takimi jak: akcje, obligacje, bony itp. Powiązania między tymi rynkami mają różnorodny charakter, przede wszystkim:
- rozwój rynku nieruchomości może być przyśpieszony poprzez jego finansowanie za pośrednictwem rynku finansowego;
- nieruchomości stają się w coraz większym stopniu przedmiotem inwestycji tych podmiotów, które tradycyjnie dokonywały inwestycji głównie na rynku finansowym.
Oznacza to powolną, ale jednak występującą integrację rynku finansowego i rynku nieruchomości. Polega ona na tym, iż podstawowe działania występujące na rynku nieruchomości mogą być w sposób bardziej efektywny realizowane za pośrednictwem rynku finansowego (w szczególności jego segmentu, rynku kapitałowego). Tymi działaniami są:
- inwestowanie w nieruchomości;
- finansowanie nieruchomości;
- zarządzanie ryzykiem rynku nieruchomości.
Inwestycja w nieruchomości może być traktowana jako konkurencyjna do inwestycji na rynku finansowym. Oznacza to, iż stopy zwrotu inwestycji na rynku finansowym i stopy zwrotu inwestycji na rynku nieruchomości powinny być powiązane. Jednak powiązanie to nie jest doskonałe, z czego wynika [...]