Abstrakt
Mimo istnienia przepisów prawnych dających podstawę do nabywania gruntów przez spółdzielnie mieszkaniowe przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego w licznych przypadkach zdarza się, że wybudowane przez spółdzielnie budynki mieszkaniowe lub inne urządzenia znajdują się w całości bądź częściowo na cudzych gruntach.
Wycena gruntów zabudowanych przed 5.12.1990 r.
Pojęcie działki budowlanej
Szczególne uprawnienia spółdzielni mieszkaniowych do nabywania gruntów, zabudowanych przez te spółdzielnie budynkami lub innymi urządzeniami trwale z gruntem związanymi bez tytułów prawnych do tych gruntów, mogą być realizowane - po spełnieniu określonych warunków - wyłącznie w granicach działek budowlanych.
Ważnego znaczenia nabiera właściwe rozumienie tego pojęcia zarówno przy realizacji roszczeń przez spółdzielnie do przeniesienia na ich rzecz własności zabudowanych działek budowlanych, w trybie art. 35 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116; dalej: SMU), jak też przy wydzielaniu nieruchomości pozostających w całości własnością spółdzielni w trybie art. 40 SMU.
Art. 35 ust. 1 SMU odsyła do odpowiedniego stosowania w tej sprawie przepisu art. 4 pkt 3a ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.; dalej GospNierU). Z przepisu tego wynika, że ilekroć w GospNierU jest mowa o działce budowlanej, należy przez to rozumieć [...]