Nieruchomości

nr 2/2004

Rzeczoznawcy majątkowi a przekształcenia własnościowe w spółdzielniach mieszkaniowych, cz. I

Zygmunt Bojar
Autor jest rzeczoznawcą majątkowym od 1992 r., wykładowcą na kursach i studiach podyplomowych z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami, przewodniczącym Komisji Legislacyjnej przy PFSRM.
Abstrakt

Mimo istnienia przepisów prawnych dających podstawę do nabywania gruntów przez spółdzielnie mieszkaniowe przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego w licznych przypadkach zdarza się, że wybudowane przez spółdzielnie budynki mieszkaniowe lub inne urządzenia znajdują się w całości bądź częściowo na cudzych gruntach.

Spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce stoją obecnie przed koniecznością uporządkowania spraw dotyczących gruntów, na których w latach ubiegłych wybudowane zostały spółdzielcze mieszkania. Chodzi tutaj o dwojakiego rodzaju problemy dotyczące zaszłości oraz zadań bieżących, a mianowicie:

1. doprowadzenie stanu posiadania spółdzielni do zgodności z przepisami prawa oraz do zgodności stanu faktycznego istniejącego na gruncie z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków oraz wpisami w księgach wieczystych;

2. umożliwienie podjęcia przez zarządy spółdzielni uchwal o oznaczeniu przedmiotu odrębnej własności lokali znajdujących 1się w budynkach stanowiących własność spółdzielni zgodnie z przepisami ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wykonanie zadania wymienionego wyżej w drugiej kolejności nie jest możliwe bez uporządkowania wymienionych na pierwszym miejscu zaszłości z lat ubiegłych.

Wiadomo powszechnie, że możliwość uwłaszczenia członków spółdzielni mieszkaniowych jest uzależniona od wcześniejszego uporania się przez spółdzielnie mieszkaniowe z całością tych spraw, rozumianą i sprowadzaną w praktyce do tzw. podziałów geodezyjnych. Trzeba od razu stwierdzić, że to, co trzeba załatwić i uporządkować z zakresu tematyki gruntowej w związku z realizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych znacznie wykracza poza zakres prac związanych z podziałem nieruchomości. Na ogół jednak w komentarzach i publikacjach brak jest bliższych wyjaśnień na ten temat, poprzestaje się na stwierdzeniu, że trzeba dokonać podziałów geodezyjnych.

[...]