Nieruchomości

nr 2/2004

Nieruchomość w procesie inwestycyjnym drogi krajowej, cz. IV (ost.) - nabywanie nieruchomości w drodze wywłaszczenia

Marian Wolanin
Abstrakt

Wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi krajowej wyklucza możliwość ubiegania się przez właściciela lub użytkownika wieczystego przy wywłaszczeniu jego nieruchomości o odszkodowanie za elementy jej stanu powstałe po ustaleniu lokalizacji drogi krajowej, a mające wpływ na jej wartość, w szczególności podnoszące jej wartość.

Charakter wywłaszczenia

Wywłaszczenie jest administracyjnoprawnym instrumentem ingerencji w sferę praw chronionych dla realizacji dobra publicznego konstytucyjnie mającego pierwszeństwo przed prawem poddanym ingerencji. Prawny charakter wywłaszczenia narzuca zatem konieczność jego stosowania w granicach literalnej wykładni prawa określającego jego dopuszczalność, zasady i tryb postępowania.

Przepisy SpecU nie zawierają pełnej regulacji prawnej wywłaszczenia, a tylko takie normy o charakterze szczególnym, których specyfika powiązana jest z celem, którego osiągnięciu mają służyć. Pozostała zatem część normatywnej problematyki wywłaszczenia o charakterze kodeksowym dla tej instytucji prawnej zawarta jest w GospNierU, stosowanej w obszarze SpecU (art. 23 SpecU) w sprawach nieuregulowanych w SpecU Rozdziale 3 - „Nabywanie nieruchomości pod drogi”. Przepisy GospoNierU stosowane są więc wtedy do nabywania nieruchomości pod drogi krajowe (a więc i regulacje dotyczące wywłaszczenia), gdy dany element procesu nabywania nieruchomości (zatem też instytucji wywłaszczenia) nie jest uregulowany lub nie jest zdefiniowany w przepisach SpecU. Z przepisów GospNierU nie stosuje się zatem tych [...]