Nieruchomości

nr 12/2004

Obiekt małej architektury oraz tymczasowy obiekt budowlany w podatku od nieruchomości

Jan Wacławek
Autor jest doradcą podatkowym w Dziale Podatkowym PricewaterhouseCoopers.
Abstrakt

W sierpniu 2004 r. na łamach „Nieruchomości C.H. Beck” w artykule zatytułowanym „Podatek od nieruchomości - opodatkowanie budowli od 2003 r.” przedstawiłem niektóre wątpliwości związane z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości jednej z podstawowych kategorii obiektów budowlanych, tj. budowli. Tym razem przedstawiam poniżej wątpliwości związane z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości dwóch innych kategorii obiektów budowlanych zdefiniowanych w przepisach ustawy z 7.7.1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.; dalej: PrBudU), tzn. obiektów małej architektury oraz tymczasowych obiektów budowlanych.

Od 1.1.2003 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.; dalej: PLokU) zawierające zasady opodatkowania m.in. podatkiem od nieruchomości.

Zgodnie z przepisem art. 2 PLokU, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Znowelizowane od 1.1.2003 r. przepisy PLokU wprowadziły nowe definicje pojęć „budynek” i „budowla”. Stosownie do nowelizacji, przez budynek należy obecnie rozumieć „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (podkreśl. autora), który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”, a przez budowlę „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (podkreśl. autora) niebędącego budynkiem lub obiektem małej architektury, a takżeurządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem”.

Cechą charakterystyczną powyższych definicji (odróżniającą znowelizowane przepisy od tych obowiązujących przed 1.1.2003 r.) jest bezpośrednie odwołanie się postanowień PLokU do definicji zawartych w przepisach PrBudU. Warto jednak podkreślić, iż [...]