Nieruchomości

nr 12/2004

„Nieruchomościowe” fundusze inwestycyjne, cz. II

Grzegorz Borowski
Abstrakt

W dniu 1.7.2004 r. weszła w życie nowa ustawa z 27.5.2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546; dalej: FunInwU) regulująca tworzenie i funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych, która zastąpiła ustawę z 27.8.1997 r. o funduszach inwestycyjnych (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 448 ze zm.), obowiązującą od 1998 r. Ustawa ta - oprócz konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji prawa wspólnotowego w odniesieniu do instytucji zbiorowego inwestowania - wprowadziła na grunt prawa polskiego nowe instytucje dotyczące tworzenia i funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, a nadto dokonała licznych zmian w dotychczas obowiązujących regulacjach tej materii. Znacznej modyfikacji uległy regulacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, których przedmiotem lokat są nieruchomości.

Polityka inwestycyjna funduszy nieruchomości

Regulacje dotyczące polityki inwestycyjnej funduszy zamkniętych uległy daleko idącym zmianom. Zmiany te dotyczą z jednej strony, katalogu dopuszczalnych lokat i limitów zaangażowania funduszu, z drugiej zaś - sposobu gospodarowania nadwyżkami środków pieniężnych funduszu.

W dotychczasowym stanie prawnym przedmiotem lokat specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego mogły być:

1. prawo własności nieruchomości gruntowych w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami,

2. prawo własności budynków i lokali stanowiących odrębne nieruchomości, oraz

3. udział we współwłasności nieruchomości, o których mowa w pkt. 1 i 2.

Fundusz mógł nabywać wyłącznie prawa do nieruchomości o uregulowanym stanie prawnym, wolnych od obciążeń, w tym praw osób trzecich, i niebędących przedmiotem zabezpieczenia lub egzekucji.

Tak restrykcyjne podejście ustawodawcy powodowało pojawianie się wątpliwości co do możliwości nabywania przez fundusze prawa [...]