Nieruchomości

nr 11/2004

Zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego

Krzysztof Urbańczyk
Autor jest Wiceprezydentem PFSRM.
Abstrakt

W dniu 28.11.2003 r. Sejm uchwalił ostateczny kształt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmiana ta wprowadza wiele istotnych zmian dla zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Znowelizowana ustawa m.in. definiuje pojęcia standardów zawodowych, organizacji zawodowych, określania wartości nieruchomości, nieruchomości podobnej, zasobów nieruchomości i działki budowlanej.

Wyłączność na wyceny

Przepisy ustawy przyznają rzeczoznawcom majątkowym wyłączność przy określaniu wartości nieruchomości. W art. 149 GospNierU odnajdujemy stwierdzenie, że przepisy Działu IV - Wycena nieruchomości, rozdział 1 - Określanie wartości nieruchomości, dotyczą wszystkich nieruchomości, bez względu na ich rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności i cel wyceny.

W art. 150 GospNierU zamieszczono wykaz rodzajów wartości określany przez rzeczoznawców majątkowych. Wykaz ten uległ rozszerzeniu. Oprócz bowiem dotychczasowych rodzajów wartości dodano w nim zapis o charakterze uniwersalnym stanowiący, że to właśnie rzeczoznawcy są wyłącznie osobami uprawnionymi do określania innych rodzajów wartości przewidzianych w odrębnych przepisach.

Wartość rynkowa z uwzględnieniem cen transakcyjnych

W art. 151 GospNierU zmieniono definicję wartości rynkowej, która obecnie definiowana jest jako najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych. W przepisie tym określono także pojęcie wartości katastralnej jako wartości ustalanej w procesie powszechnej taksacji nieruchomości.

Z kolei art. 152 GospNierU dopuszcza określanie wartości rynkowej w podejściu mieszanym. Pamiętać jednakże należy, że na podstawie art. 159 ust. 7 GospNierU Rada Ministrów w drodze rozporządzenia z dnia 21.9.2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. Nr 207, poz. 2109) określiła uwarunkowania określania wartości rynkowej nieruchomości w podejściu mieszanym.

Plany zagospodarowania przestrzennego

Mimo wielu nacisków Sejm nie przedłużył okresu obowiązywania ważności miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Skutek jest taki, iż [...]