Abstrakt
W dniu 1.7.2004 r. weszła w życie nowa ustawa z 27.5.2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546; dalej: FunInwU) regulująca tworzenie i funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych, która zastąpiła ustawę z 27.8.1997 r. o funduszach inwestycyjnych (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 448 ze zm.), obowiązującą od 1998 r. Ustawa ta - oprócz konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji prawa wspólnotowego w odniesieniu do instytucji zbiorowego inwestowania - wprowadziła na grunt prawa polskiego nowe instytucje dotyczące tworzenia i funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, a nadto dokonała licznych zmian w dotychczas obowiązujących regulacjach tej materii. Znacznej modyfikacji uległy regulacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, których przedmiotem lokat są nieruchomości.
Od pewnego czasu daje się zaobserwować wzmożone zainteresowanie instytucji finansowych tworzeniem tego typu funduszy. W lipcu br. powstał pierwszy polski publiczny fundusz inwestycyjny, którego przedmiotem lokat są nieruchomości - Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości SFIZ. Ponadto, w dniu 10 sierpnia br. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała zezwolenie na utworzenie funduszu Skarbiec Rynku Nieruchomości FIZ, który we wrześniu br. zaoferuje inwestorom certyfikaty inwestycyjne. Jak wynika z dostępnych informacji, co najmniej jeszcze jedno towarzystwo funduszy inwestycyjnych przygotowuje się do zaoferowania inwestorom funduszu o polityce inwestycyjnej obejmującej lokowanie w nieruchomości.
Niniejszy artykuł przedstawia rozwój rynku funduszy nieruchomości w Europie, przyczyny, jakie skłaniają inwestorów do powierzenia środków takim funduszom, oraz zmiany wprowadzone ustawą odnoszące się do funduszy inwestycyjnych, których przedmiotem są pośrednie lub bezpośrednie lokaty w nieruchomości wraz ze wskazaniem konsekwencji zmian dla już istniejących i nowo powstałych funduszy tego typu.
Fundusze nieruchomości w Europie
Na europejskich rynkach rozwiniętych fundusze inwestujące w nieruchomości istnieją od dawna. Bodaj pierwszymi regulacjami umożliwiającymi powstawanie takich funduszy i publiczne oferowanie emitowanych przez nie tytułów uczestnictwa były: niemiecka ustawa o spółkach lokat kapitałowych z 1957 r.1 i szwajcarska ustawa o funduszach inwestycyjnych z 1966 r.2 Wraz z upływem czasu i rosnącą popularnością instytucji zbiorowego inwestowania wzrastała liczba krajów, których ustawodawstwa dopuszczały tworzenie nie tylko instytucji zainteresowanych lokowaniem powierzonych im przez inwestorów środków w papiery wartościowe, ale także w nieruchomości. Proces ten trwa nadal - ostatnim przykładem jest [...]