Nieruchomości

nr 10/2004

Dług gruntowy w postępowaniu wieczystoksięgowym, cz. II

Piotr Siciński
Autor jest sędzią wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.
Abstrakt

Nie unikając staranności w drobiazgach w dobie jednoczącej się Europy i prac nad eurohipoteką wypada rozważyć, czy nie przyjąć rozwiązania, jakie w stosunku do listu przyjął ustawodawca niemiecki, który nakazuje listy hipoteczne opatrzyć tytułem, który zawiera określenie: „Niemiecki list hipoteczny”, co ma odpowiednie zastosowanie także do listu długu gruntowego.

List długu gruntowego

Projekt zakłada wprowadzenie postaci listowej jedynie dla długu gruntowego. Stanowi to rozwiązania znacznie węższe niż w prawie niemieckim, gdzie Kodeks cywilny przyjmuje formę księgową i listową zarówno dla hipoteki, jak i długu gruntowego i długu rentowego (wprowadzenia tego ostatniego projekt nie zakłada). Jeżeli jeszcze dostrzeżemy, że w prawie niemieckim formie listowej przyznaje się stanowisko formy normalnej (stosownie do § 1116 zawsze udziela się dla hipoteki list hipoteczny, jeżeli strony tego nie wykluczą), zaś hipotece księgowej formy wyjątkowej, węższy zakres nie może już budzić wątpliwości. Także i tym razem wypada się opowiedzieć za wprowadzeniem jednolitego rozwiązania dla hipoteki i długu gruntowego.

Także co konstrukcji samego listu zachodzi wiele różnic między regulacją polską a niemiecką. Stosownie do § 56 GBO, list hipoteczny jest wystawiany i wydawany jest przez wydział ksiąg wieczystych (jedynie częściowy list długu gruntowego może wystawić także sąd lub notariusz). Taki list musi zawierać dane dotyczące [...]