Nieruchomości

nr 1/2004

Zasady opodatkowania przychodów z najmu

Leszek Guzek
Abstrakt

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów z najmu nawet wówczas, gdy przedmiot najmu nie ma żadnego związku z prowadzoną działalnością podatnika.

Począwszy od 1.1.2003 r. osoby nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu mogą opłacać podatek na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W tym ostatnim przypadku stawka podatku wynosi 8,5% wysokości przychodów, jeżeli osiągnięte przychody nie przekroczą równowartości 4000 _ (w 2003 r. była to kwota 16 366 zł). Po przekroczeniu tej kwoty przychodu stawka podatku wynosi 20% od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie. Podatnik, którego przychody z najmu w trakcie miesiąca przekroczyły kwotę 16.366 zł, powinien w ocenie Ministerstwa Finansów (pismo z 12.12.2002 r., Nr PB2/MW-033-0562-2684/02) płacić ryczałt w wysokości 20% przychodów od nadwyżki ponad tę kwotę płatny w miesiącu następującym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie:

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że stanowiący równowartość 4000 _ limit przychodów, do których stosuje się stawkę 8,5% dotyczy łącznie obojga małżonków z najmu wspólnej własności. Zatem, jeżeli każdy z małżonków opłaca ryczałt od połowy przychodów, stawkę 8,5% stosuje się do miesiąca, w którym przychód nie przekroczy równowartości 2000 _ (w 2003 r. była to kwota 8183 zł). Decydując się na opodatkowanie uzyskiwanego przychodu z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnik obowiązany jest do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Oświadczenie to musi zostać złożone do dnia poprzedzającego rozpoczęcie najmu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tego tytułu - w przypadku osób, które zawrą umowę najmu w trakcie roku podatkowego. Jeżeli w 2004 r. podatnik nie będzie chciał być opodatkowanym ryczałtem z tytułu najmu, to w terminie do 20.1.2004 r. powinien dokonać zgłoszenia zmiany formy opodatkowania. W przeciwnym wypadku podatnik obowiązany będzie nadal opodatkowywać uzyskane z najmu przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Terminy, o których mowa wyżej, są terminami prawa materialnego i nie podlegają przywróceniu. W tym miejscu należy przypomnieć, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów z najmu nawet wówczas, gdy przedmiot najmu nie ma żadnego związku z prowadzoną działalnością podatnika (np. nie jest jego środkiem trwałym).