Nieruchomości

nr 1/2004

Nieruchomość w procesie inwestycyjnym drogi krajowej, cz. III

Marian Wolanin
Abstrakt

Nieruchomości samorządowe stają się własnością Skarbu Państwa z mocy samego prawa w chwili, gdy decyzja o usaleniu lokalizacji drogi krajowej, obejmująca dane nieruchomości lub ich części, staje się ostateczna. Skutek nabycia prawa własności nieruchomości następuje z mocy samego prawa, jednakże jego konkretyzacja w czasie następuje w wyniku uzyskania przez decyzję lokalizacyjną waloru ostateczności.

Tytuł prawny dróg krajowych

Dla zrealizowania inwestycji drogowej, jako szczególnego rodzaju obiektu budowlanego o charakterze liniowym, niezbędne jest uzyskanie tytułu prawnego do nieruchomości, zapewniającego istnienie drogi. W ramach przepisów prawa budowlanego, dla uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczającym tytułem prawnym dla wznoszenia obiektów budowlanych jest tytuł pochodzący od właściciela lub użytkownika wieczystego umożliwiający posiadanie nieruchomości i zabudowywanie go w sposób nienaruszający prawa właściciela lub użytkownika wieczystego. Takim tytułem prawnym jest np. dzierżawa, użytkowanie, służebność itd.

Droga krajowa, jako droga publiczna, stanowi jednak szczególny rodzaj inwestycji budowlanej, wynikający nie tylko z faktu, iż dla jej wybudowania potrzebny jest pas terenu o specyficznym kształcie geometrycznym (szerokość liczona w kilkudziesięciu lub kilkuset metrach, a długość liczona w wielu kilometrach), lecz również konieczne jest uzyskanie takiego tytułu prawnego do gruntu mającego być zabudowanym tą drogą, który to tytuł umożliwi osiągnięcie celu publicznego, jaki pełni droga publiczna.