Abstrakt
Opłaty od nieruchomości stanowią znaczną część kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. W opracowaniu tym zostały omówione szczegółowo opłaty związane z posiadaniem nieruchomości, czyli podatki. Problemy związane z ustaleniem, kiedy płacony jest podatek gruntowy od nieruchomości, rolny, a kiedy leśny, są pierwszym celem niniejszego opracowania. Drugi cel wynika z próby odpowiedzi na pytanie - kiedy grunt staje się gruntem budowlanym i może być przedmiotem odliczenia od podatku (na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?
Problem związany z odliczeniem wydatków poniesionych na zakup gruntu od podatku od dochodów
Z art. 27a ust. pkt 1 lit. a i b ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 350 ze zm.; dalej: PDOFizU) wynika, że podatnik może odliczyć od podatku określoną część wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego (jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego z lokalami na wynajem).
Ustawodawca posługuje się tu pojęciem: „grunt pod budowę budynku mieszkalnego” nie definiując użytego zwrotu, dlatego należy posłużyć się rozstrzygnięciami wynikającymi z innych przepisów prawnych.
Problem, kiedy grunt spełnia warunki„gruntu pod budowę budynku mieszkalnego” w rozumieniu art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a (obecnie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) PDOFizU rozstrzygał także NSA, który w wyroku [...]