Nieruchomości

nr 8/2003

Nieruchomości w spółdzielni mieszkaniowej, cz. V

Marian Wolanin
Autor jest wicedyrektorem Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Abstrakt

Nieuporządkowany stan geodezyjno-prawny nieruchomości, na której znajdują się lokale mające ewentualnie w przyszłości być przedmiotem odrębnej własności, skutecznie stoi na przeszkodzie ustanawianiu prawa odrębnej własności lokalu.

Czynności prawno-geodezyjne w celu rozdzielenia dotychczasowego majątku spółdzielni

Po wejściu w życie SMU, tj. po dniu 24.4.2001 r. spółdzielnia jest zobowiązana:

1. wystąpić z wnioskiem do właściwego organu w sprawie połączenia lub podziału nieruchomości, jeżeli jest to niezbędne do wydzielenia nieruchomości nadal pozostających w całości własnością spółdzielni, tj. nieruchomości nie przeznaczonych do ustanawiania odrębnej własności lokalu;

2. podjąć czynności związane z rozgraniczeniem oraz połączeniem nieruchomości, a także ewidencją gruntów i budynków, jeżeli bez tych czynności oznaczenie przedmiotu odrębnej własności lokali położonych w obrębie nieruchomości (o uregulowanym stanie prawnym na rzecz spółdzielni mieszkaniowej) byłoby niemożliwe albo działka wydzielona pod budynkiem lub budynkami nie spełniałaby wymogów przewidzianych dla działek budowlanych.

Czynności określone w art. 41 ust. 1 SMU podzielone zostały na dwie grupy, w zależności od celu, jaki ma być osiągnięty w wyniku ich dokonania.

Wniosek o dokonanie połączenia albo o dokonanie podziału powinien być, w uznaniu ustawodawcy, złożony wtedy, gdy jest to niezbędne do wydzielenia nieruchomości nadal pozostających w całości własnością spółdzielni. Jeżeli jednak skutkiem przeprowadzenia postępowania podziałowego z jednej strony, ma być geodezyjne określenie nieruchomości mających nadal pozostać własnością spółdzielni, to z drugiej strony, w wyniku tego postępowania, nastąpi geodezyjne określenie także pozostałych nieruchomości spółdzielni, które z kolei przeznaczone będą do ustanawiania odrębnej własności lokali. O ile jednak omawiane postępowanie będzie skutkować geodezyjnym wyodrębnieniem nieruchomości mających nadal pozostać majątkiem spółdzielni oraz nieruchomości przeznaczonych do ustanawiania odrębnej własności lokali, o tyle uzasadnieniem wnioskowania przez zarząd spółdzielni wszczęcia tego postępowania (w związku z art. 41 ust. 1 SMU) może być jedynie konieczność geodezyjnego wyodrębnienia nieruchomości mających nadal pozostać mieniem spółdzielni mieszkaniowej.