Nieruchomości

nr 7/2003

Wybrane problemy dotyczące podatków i posiadania gruntów, cz. I

Ryszard Cymerman
Abstrakt

Opłaty od nieruchomości stanowią znaczną część kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. W opracowaniu tym zostały omówione szczegółowo opłaty związane z posiadaniem nieruchomości, czyli podatki. Problemy związane z ustaleniem, kiedy płacony jest podatek gruntowy od nieruchomości, rolny, a kiedy leśny, są pierwszym celem niniejszego opracowania. Drugi cel wynika z próby odpowiedzi na pytanie - kiedy grunt staje się gruntem budowlanym i może być przedmiotem odliczenia od podatku (na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Opłaty od nieruchomości stanowią znaczną część kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Opłaty te można podzielić, w zależności od istoty i funkcji pełnionej przez poszczególne należności, na cztery zasadnicze grupy. Są to:

1. opłaty związane z posiadaniem nieruchomości (podatki),

2. opłaty za udostępnianie przez właściciela prawa do korzystania z nieruchomości,

3. opłaty ponoszone przy dokonywaniu czynności cywilnoprawnych dotyczących nieruchomości,

4. opłaty z tytułu prowadzenia działań powodujących „rozwój nieruchomości”.

W opracowaniu tym zostaną omówione szczegółowo opłaty związane z posiadaniem nieruchomości, czyli podatki. Podatki to publicznoprawne, przymusowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenia na rzecz Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, wynikające z ustaw podatkowych. Podstawą opodatkowania nieruchomości są grunty oraz budynki i budowle.