Nieruchomości

nr 7/2003

Nieruchomości w spółdzielni mieszkaniowej, cz. IV

Marian Wolanin
Autor jest wicedyrektorem Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Abstrakt

Spółdzielnia może nabyć własność nieruchomości w drodze klasycznego zasiedzenia (art. 172 KC) albo w drodze szczególnego zasiedzenia (art. 35 ust. 4 SMU). W każdym jednak z przypadków dla skutecznego nabycia przez spółdzielnię własności nieruchomości konieczne jest spełnienie ustawowo określonych przesłanek przypisanych każdemu z rodzajów zasiedzenia.

Nabycie prawa własności w drodze szczególnego rodzaju zasiedzenia

Zgodnie z art. 35 ust. 4 SMU, jeżeli nieruchomość spełniająca warunki określone w art. 35 ust. 1 posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, spółdzielnia mieszkaniowa nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. Przepisu art. 511 KPC, w zakresie zobowiązującym do wskazania we wniosku o wszczęcie postępowania zainteresowanych w sprawie, nie stosuje się.

Powyższe stanowi szczególny tryb nabycia przez spółdzielnię własności nieruchomości przez zasiedzenie. Nie jest to jednak klasyczne zasiedzenie znane w prawie cywilnym, lecz nabycie własności nieruchomości nazwane zasiedzeniem.

W ukształtowanej historycznie instytucji zasiedzenia nabycie własności nieruchomości z mocy prawa stanowi wyraz ochrony przyznanej przez ustawodawcę samoistnym posiadaczom posiadającym przez względnie długi czas nieruchomość stanowiącą własność innych osób, jeżeli posiadanie to nie zostało skutecznie przerwane. Przepis art. 35 ust. 4 SMU stanowi zaś normę, w ramach której kryterium samoistnego posiadania i długi czas tego posiadania zastąpiony został posiadaniem nieruchomości w określonym dniu (5.12.1990 r.) i jej zabudowaniem przed tym dniem.