Nieruchomości

nr 7/2003

Finansowe aspekty wynajmu lokali użytkowych, cz. II

Maciej Tertelis
Abstrakt

Zarządzanie finansami stanowi w wynajmie lokali użytkowych jeden z kluczowych obszarów specjalizacji. Finanse wiążą się bowiem z głównymi celami właścicieli nieruchomości wyznaczającymi ramy działania zarządcy oraz agenta nieruchomości - wzrostowi wartości nieruchomości oraz bieżącym zyskom czerpanym z jej posiadania. Wśród tematów poruszonych w niniejszym artykule znajduje się charakterystyka rodzajów powierzchni komercyjnych oraz definicja współczynnika korytarzowego, omówienie wysokości czynszu rynkowego, bonifikat czynszowych, opłat eksploatacyjnych, budżetu przepływu gotówki oraz budżetu operacyjnego nieruchomości komercyjnej.

Wysokość czynszu wolnego oraz klasy budynków komercyjnych

Czynsz wolny (rynkowy) jest to czynsz możliwy do wynegocjowania na wolnym rynku, zakładając że lokal pozostaje gotowy do wynajęcia przez wystarczająco długi czas oraz jest on odpowiednio zareklamowany. Próby natychmiastowego wynajęcia lokalu zazwyczaj kończą się dla właściciela nieruchomości, szczególnie na nasyconym rynku, koniecznością zaniżenia wartości czynszu.

Wysokość jednostkowa czynszu wolnego jest przedmiotem negocjacji pomiędzy właścicielem lokalu a jego najemcą oraz podlega zapisowi w umowie najmu lokalu. Na jej wartość ma wpływ 5 głównych grup czynników: