Nieruchomości

nr 6/2003

Żądanie przez wspólnotę mieszkaniową odsetek z tytułu opóźnienia

Szymon Jackowski
Abstrakt

Odsetki mają kilka funkcji. Przede wszystkim są wynagrodzeniem za korzystanie z cudzego kapitału. Mogą również pełnić funkcję waloryzacyjną, rekompensując spadek siły nabywczej pieniądza wynikającej z inflacji. Odsetki przysługują również w razie opóźnienia ze spełnieniem zobowiązania pieniężnego.

Ustawa z 24.6.1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903; dalej WłLokU) w art. 15 ustanawia zasadę, że na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Tak więc wpłata dokonana od dnia następnego po dniu wymagalności (10 dniu miesiąca) jest wpłatą spóźnioną. Oznacza to możliwość naliczania odsetek za każdy dzień opóźnienia.

Powyższy zapis jest tak naprawdę jedynym w WłLokU mówiącym o terminie płatności. Nie oznacza jednak, że nie występują innego rodzaju podstawy do możliwości ubiegania się o odsetki za opóźnienie przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa, jako podmiot prawa cywilnego, wchodzi w różnego rodzaju stosunki prawne, w tym stosunki, z których wynika m.in. obowiązek dokonywania na rzecz wspólnoty płatności. Przykładowo można wskazać wynagrodzenie za korzystanie z powierzchni reklamowej na budynku wspólnoty, możliwość postawienia pawilonu na nieruchomości wspólnej i opłacanie z tego tytułu czynszu najmu. W tego typu stosunkach w razie niespełnienia [...]