Abstrakt
Nadanie art. 35 SMU charakteru roszczenia cywilnoprawnego umożliwia spółdzielni mieszkaniowej skuteczne uzyskanie tytułu własności do nieruchomości, po spełnieniu ustawowo określonych warunków, w sytuacji braku woli właściciela do zbycia nieruchomości na rzecz spółdzielni.
Własność działek budowlanych
Zgodnie z art. 35 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27, ze zm.; dalej SMU), spółdzielnia mieszkaniowa, która w dniu 5.12.1990 r. była posiadaczem gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, gminy, osoby prawnej innej niż Skarb Państwa, gmina albo związek międzygminny lub osoby fizycznej oraz przed tym dniem wybudowała sama lub wybudowali jej poprzednicy prawni, budynki lub inne urządzenia trwale związane z gruntem, może żądać, aby właściciel zajętej na ten cel działki budowlanej przeniósł na nią jej własność za wynagrodzeniem. Przy czym żądanie to jest skuteczne tylko wtedy, gdy do dnia jego zgłoszenia, w stosunku do obiektów znajdujących się na gruncie nie została wydana decyzja o nakazie rozbiórki.
Do skutecznego uzyskania przez spółdzielnię prawa własności nieruchomości w wyniku zgłoszenia omawianego roszczenia, muszą być zatem spełnione łącznie następujące warunki: