Abstrakt
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. Dz.U. z 1996 r. Nr 54 poz. 245 ze zm.; dalej NierCudzU), nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia. Podstawową kwestią jest określenie kręgu podmiotów, które obejmuje pojęcie „cudzoziemca”. NierCudzU nie znajdzie zastosowania w przypadku podmiotów nie posiadających tego statusu.
Spółki nie posiadające osobowości prawnej
Do momentu znowelizowania NierCudzU ustawą z 3.2.2001 r., poważne wątpliwości w praktyce rodziło pytanie, czy i w jakim stopniu zakresem podmiotowym NierCudzU powinny być objęte spółki handlowe, nie posiadające osobowości prawnej. Do spółek takich obowiązującym stanie prawnym należą spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna - art. 1 § 2, art. 4 § 1 pkt 1 KSH. Nie jest natomiast spółką handlową, o której mowa w art. 1 ust. 2 pkt 4 NierCudzU, spółka cywilna uregulowana w art. 860-875 KC. Objęcie omawianych podmiotów zakresem stosowania przepisów NierCudzU w sposób zasadniczy zwiększyło krąg podmiotów, obowiązanych do uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości położonej w Polsce.
Problematykę nabywania nieruchomości przez spółki handlowe, nie posiadające osobowości prawnej, najprzystępniej można przedstawić na przykładzie spółki jawnej, uregulowanej w art. 22-85 KSH. Spółka taka może powstać np. na podstawie umowy dwóch spółek z o.o., z siedzibą na terenie RP, utworzonych przez podmioty zagraniczne. Spółkę taką, przy przyjęciu definicji zawartej w jeszcze nie znowelizowanym art. 1 ust. 2 pkt 3 NierCudzU, należałoby uznać za [...]