Nieruchomości

nr 12/2003

Ulga mieszkaniowa w orzecznictwie

Stella Brzeszczyńska
Autorka jest prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym
Abstrakt

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn polega na tym, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości rynkowej określonej powierzchni budynku lub lokalu do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W artykule pt. „Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn” p. Leszek Guzek (Nieruchomości C.H. Beck Nr 9/2003) omówił warunki korzystania z tej ulgi. Jednak sposób jej regulacji w ustawie jest na tyle niejasny, że rodzi ciągłe spory o wykładnię tych przepisów.

Kilka osób albo kilka budynków

Pojęcie „do łącznej wysokości” 110 m2 oznacza, że niezależnie od liczby osób uprawnionych do ulgi „metraż” tej ulgi nie może być zwiększony ponad górną granicę określoną przez ustawodawcę. W związku z tą zasadą wartość powierzchni 110 m2 odliczana jest od podstawy opodatkowania jedynie w przypadku nabycia budynku lub lokalu przez jedną osobę spełniającą warunki do uzyskania ulgi; przysługuje jej wówczas cała, tzn. ma ona możność odliczenia od podstawy opodatkowania wartości 110 m2 powierzchni użytkowej nabytego budynku lub lokalu.

W przypadku nabycia budynku lub lokalu przez kilka osób spełniających warunki do ulgi określonej w art. 16 ustawy z 28.7.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Nr 45, poz. 207 ze zm.; dalej: PSpDarU), organ podatkowy ustala ją proporcjonalnie do nabytego udziału.

Jeżeli przedmiotem nabycia jest udział w budynku lub lokalu, a nabywcą jest jedna osoba uprawniona do ulgi, organ podatkowy udziela [...]