Nieruchomości

nr 11/2003

Umowa o roboty budowlane po nowemu

Maciej Cymmerman
Abstrakt

Od 24.4.2003 r. obowiązują przepisy ustawy z 14.2.2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 49, poz. 408) zmieniające m.in. kodeksowe uregulowanie umowy o roboty budowlane. W niniejszym artykule analizie zostaną poddane nowe regulacje tej części Kodeksu cywilnego. Celem artykułu jest przede wszystkim wskazanie wątpliwości, które pojawiać się mogą w praktyce stosowania znowelizowanych przepisów. Analiza prawna została poszerzona o praktyczne wskazówki dla inwestorów, wykonawców i podwykonawców.

Do tytułu XVI księgi trzeciej KC (art. 647-658), w którym uregulowana jest umowa o roboty budowlane, został dodany art. 6471. Przepis ten reguluje stosunki między inwestorem, wykonawcą (generalnym wykonawcą), podwykonawcami i dalszymi podwykonawcami1. Nadrzędnym celem nowelizacji było zapobieżenie zatorom płatniczym w budownictwie.

Solidarna odpowiedzialność względem podwykonawcy

Na wstępie należy odnotować, że wprowadzony do kodeksu art. 6471 jest przepisem bezwzględnie obowiązującym i odmienne postanowienia umów, o których mowa w tym artykule, są nieważne (art. 6471 § 6 KC).

Największe znaczenie w praktyce będzie miał wprowadzony przepis art. 6471 § 5 KC statuujący zasadę solidarnej odpowiedzialności inwestora, generalnego wykonawcy i podmiotu zawierającego umowę z podwykonawcą za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane na rzecz podwykonawcy2. Przepis ten stanowi, że zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Oznacza to [...]