Abstrakt
Efektem postulatów dotyczących konieczności ochrony gruntów rolnych przed ich wykupywaniem, podnoszonych w związku z negocjacjami związanymi z przystąpieniem Polski do UE, były projekty ustaw, które taką ochronę miały zapewnić. Ostatecznie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego uchwalona została w dniu 11.4.2003 r. i ogłoszona w Dz.U. Nr Nr 64, poz. 592 (dalej: NierRolU). Weszła ona w życie 16.7.2003 r. z wyjątkiem art. 7 ust. 3, który zacznie obowiązywać dopiero z dniem uzyskania przez nasz kraj członkostwa w UE.
Przepisy NierRolU swym zakresem podmiotowym obejmują wszelkich nabywców nieruchomości rolnych, bez względu na posiadane obywatelstwo lub kraj pochodzenia. Ponadto przy nabywaniu nieruchomości rolnych przez cudzoziemca obok przepisów NierRolU zastosowanie mają w szczególności przepisy ustawy z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. Dz.U. 1996 r. Nr 54, poz. 245 ze zm.; dalej: NierCudzU). Z przepisów NierRolU wynika bowiem, po spełnieniu jakich warunków możliwe jest nabycie nieruchomości rolnej przez cudzoziemca. W przypadku, w którym cudzoziemiec spełnia warunki określone przepisami NierRolU, konieczne jest ustalenie, czy na nabycie nieruchomości rolnej cudzoziemiec będzie musiał uzyskać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (SWiA). Powyższą kwestię regulują przepisy NierCudzU.
Kontrola Skarbu Państwa nad nabywaniem nieruchomości rolnych
Nabycie nieruchomości rolnej przez cudzoziemca możliwe jest, co do zasady, jedynie po spełnieniu surowych wymogów wynikających zprzepisów NierRolU. Cudzoziemiec, który nie spełnia wymaganych warunków, będzie mógł nabyć nieruchomość rolną jedynie w przypadku, w którym [...]