Abstrakt
Ustawodawca wprowadził instytucję odpowiedzialności zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami, jako integralną część regulacji prawnej tego zawodu. Spełnia ona kilka funkcji. Przede wszystkim chroni stworzone przez prawo zasady wykonywania pośrednictwa. Jednocześnie kształtuje motywację do przestrzegania norm prawnych. Kreuje odpowiednie postawy oraz poglądy członków korporacji zawodowej. Wobec pośredników o niewykształconej dostatecznie dyscyplinie ma znaczenie także odstraszające. W tej grupie silniej oddziałuje poprzez dolegliwości, jakie wiążą się z sankcjami dyscyplinarnymi i ewentualnymi konsekwencjami ukarania w postaci krytycznych opinii innych pośredników, czy klientów.
Przewinienie dyscyplinarne
Z istoty odpowiedzialności zawodowej wynika cel w postaci zwalczania za pomocą kar czynów, które ustawodawca uznaje za niepożądane dla stosunków w zakresie wykonywania określonego zawodu. Zgodnie z art. 183 ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.; dalej GospNierU) pośrednik może być ukarany sankcją dyscyplinarną za przekroczenie obowiązków zawodowych. Ustawodawca sformułował te obowiązki w art. 181 GospNierU. Należą do nich:
- stosowanie przepisów prawa;
- stosowanie standardów zawodowych;
- kierowanie się zasadami etyki zawodowej;
- wykonywanie czynności pośrednictwa ze szczególną starannością właściwą dla ich zawodowego charakteru;
- kierowanie się zasadą ochrony interesu osób zamawiających usługę pośrednictwa;
- stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych;
- ubezpieczenie się od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.