Nieruchomości

nr 7/2002

Leasing budynków i gruntów, cz. II

Stella Brzeszczyńska
Autorka jest prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym
Abstrakt

Dla finansującego przychód ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych może być równy cenie określonej w umowie sprzedaży, także wtedy, gdy odbiega ona znacznie od ich wartości rynkowej. Ustawodawca dopuścił więc w tym przypadku sprzedaż za cenę znacznie niższą od hipotetycznej wartości netto.

Zakończenie podstawowego okresu umowy leasingu - leasing operacyjny

Przy leasingu operacyjnym (amortyzacji dokonuje finansujący) po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingodawca wybiera jeden z trzech sposobów postępowania:

  1. przenosi na korzystającego własność rzeczy;

  2. przedłuża umowę;

  3. sprzedaje rzecz innemu podmiotowi (należy wówczas wypłacić korzystającemu kwotę określoną w umowie).

Sprzedaż rzeczy korzystającemu

Ustawa określa dość szczegółowo warunki sprzedaży leasingowanej rzeczy korzystającemu. Niezbędne jest wyliczenie hipotetycznej i rzeczywistej wartości netto.

Przychodem finansującego jest wartość sprzedawanej rzeczy wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży. Jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto (tzn. ustalonej z zastosowaniem współczynnika 3), przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej. Kosztem uzyskania przychodów będzie przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży rzeczywista wartość netto.

Ustawa wprowadza także dodatkowe postanowienia dotyczące ceny sprzedaży, jeżeli cena ta została ustalona w umowie leasingu. Jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat leasingowych. Do sumy opłat nie zalicza się: