Nieruchomości

nr 7/2002

Budowa urządzeń infrastruktury technicznej na nieruchomościach cz. II

Marian Wolanin
Autor jest wicedyrektorem Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Abstrakt

Właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o usunięcie urządzeń z nieruchomości, jako o przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego, o odszkodowanie za poniesione straty oraz za fakt pozbawienia go przez czas istnienia urządzeń na jego nieruchomości możliwości korzystania z nieruchomości i czerpania z niej korzyści.

Roszczenia po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej

Z przepisu art. 49 KC nie wynika aby prawa własności urządzeń infrastruktury technicznej przysługiwało przedsiębiorstwu. Na jego podstawie następuje jedynie wyłączenie zasady nierozerwalnego przysługiwania prawa własności do urządzeń infrastruktury technicznej właścicielowi gruntu, na którym te urządzenia się znajdują (superficies solo cedit), o ile urządzenia te wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Tytuł prawny przedsiębiorstwa do urządzeń musi wynikać z innych źródeł, w szczególności z faktu ich wybudowania przez przedsiębiorstwo, lub z umów przenoszących ich własność przez inwestora na przedsiębiorstwo.

W samej konstrukcji art. 49 KC mieści się jednak intencja ustawodawcy umożliwiająca nieuzyskiwanie przez przedsiębiorstwo tytułu prawnego do gruntu dla istnienia na nim urządzeń infrastruktury technicznej, a jedynie nakładającą na przedsiębiorstwo konieczność uzyskanie pozwolenia czasowego na okres budowy tych urządzeń, w celu uniknięcia zarzutu bezprawnego naruszania cudzej własności.

Przedsiębiorstwo realizując inwestycję infrastrukturalną na cudzym gruncie uzyskuje w art. 49 KC normatywną gwarancję, że zrealizowana inwestycja nie stanie się przedmiotem własności właściciela gruntu, poprzez fakt połączenia urządzenia z gruntem, lecz nadal będzie odrębną od gruntu własnością przedsiębiorstwa i będzie w istocie stanowić część składowa przedsiębiorstwa.