Abstrakt
Poniższy artykuł bazuje na problemach poruszonych w trakcie trzech konferencji zorganizowanych w listopadzie i grudniu 2001 r. z okazji 10-lecia Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. W pierwszej części artykułu prezentujemy najważniejsze zmiany legislacyjne dla kredytowania hipotecznego przeprowadzone w 2001 r. Za miesiąc w części drugiej poruszone zostaną zagadnienia, które mają i będą miały zasadnicze znaczenie dla tej sfery w bieżącym roku, m.in. finansowanie przedsięwzięć deweloperskich, sekurytyzację hipotecznych wierzytelności bankowych oraz praktykę sądową i bankową w zakresie zabezpieczenia hipotecznego.
Szacuje się, iż deficyt mieszkań w Polsce wynosi obecnie 1,5 mln jednostek. Sprawdzonym sposobem na zdobycie własnego mieszkania, a zarazem na ożywienie całego sektora mieszkaniowo-budowlanego jest finansowanie inwestycji mieszkaniowych kredytem hipotecznym. Udział tego typu kredytów w finansowaniu inwestycji mieszkaniowych stopniowo rośnie i tak, zwiększył się z 9% w 1998 r. do 16% w 2000 r. Warto przy tym zauważyć, iż w 2001 r. udział kredytów hipotecznych w PKB wyniósł jedynie kilka procent przy prawie 40% średnim udziale kredytów hipotecznych w PKB 15 krajów Unii Europejskiej.
Powyższe dane ukazują konieczność dokonania zmian w tym sektorze w celu lepszego wykorzystania kredytu hipotecznego jako potencjalnego źródła finansowania mieszkalnictwa. Duży wpływ na dostępność kredytu hipotecznego - oprócz obniżenia stóp procentowych - oraz na podwyższenie jakości i wiarygodności hipoteki jako jego zabezpieczenia mają już wprowadzone oraz planowane zmiany legislacyjnych w zakresie szeroko rozumianego prawa hipotecznego.